Hamilelikte Omega 3 Alımı

  • 1 Star
    Loading...

 Hamilelik boyunca neler tükettiğiniz, ne yediğiniz, ne içtiğiniz o kadar önemlidir ki aslında. Yaklaşık ilk 12-16 hafta bebek sizden beslenmez bu yüzden ilk 3-4 ay boyunca yediğiniz içtiğinizin çok da faydası dokunmaz bebeğe. Bu yüzden ilk 3-4 ay aslında ne yediğiniz çok da önemli değil. Tabi yine de dolaşım sisteminize zarar verecek sigara alkol gibi zararlı yiyecek ve içeceklerden bahsetmiyoruz, onları tüketmeyin.

Omega 3 bir çok balıkta ve yiyecek de az da bulunur. Hamilelik boyunca omega 3’ü 2 farklı şekilde alabilirsiniz. İlk olan omega 3 şekli vücutta üretilmeyen, ceviz ve soya fasulyesi gibi gıdalarda bulunan, dışarıdan gıdalarla alınabilen omega 3 cinsidir. İkinci çeşit omega 3 alma şekli ise balıklardan alınan ya da hap şeklinde alınan omega 3 alımıdır. Omega 3 hapları kullanacaksanız eğer gebelik boyunca doktor kontrolünde almanız gerekiyor.

Omega 3 Faydaları

  • Tansiyonu düzenler, hamilelikte olabilecek ani tansiyon düşmesi ve yükselmesi gibi durumları daha az yaşamanıza yardımcı olur.
  • Kalp damarlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur, kalp sağlığınızı düzenler.

  • Hamilelikte alınması durumunda özellikle son aylarda bebeğin de kalp sağlığına faydalı olacaktır.
  • Özellikle emzirme döneminde omega alımı sütün artmasına, daha sağlıklı bir anne sütü üretilmesine yardımcı olacaktır. Omega 3 bebek için çok önemli olduğundan emzirme döneminde alınmalıdır. Omega 3 ve omega 6 alınması bebeğin gözlerinin ve beyninin gelişmesine yardımcı olur.