Hangi Günlerde Hamile Kalmak Daha Kolay?

  • 1 Star
    Loading...

Hamile kalmak dünyanın en doğal, en masun olayıdır aslında. Dünyaya bir bebek getirmek bu kadar doğal bir olayken, sizin yapay gıdalar tüketmeniz, yapay içecekler içmeniz ne kadar da garip bir olay değil mi? Bu yüzden hamilelik düşünmeye başladığınız tarihten itibaren doğal besinler tüketmeye, doğal içecekler içmeye özen gösterin. Pekala fizyolojik olarak ne yapmak gerekiyor bakalım.

Normalde gebeliğin gerçekleşmesi ancak kadının canlı yumurtası ile erkeğin canlı sperminin döllenmesi gerekir. Bu da bahsi geçtiği gibi canlı sperm ve yumurta ile olur. Canlı ve sağlıklı bir sperm 2 ila 3 gün süre boyunca yaşarken, yumurta da oluştuktan sonra 24 saat kadar döllenmeye müsaittir. Bu yüzden tam da bu süreyi tutturacak şekilde cinsel ilişkiye girmeniz gerekiyor.

Yumurtalama zamanını kestirmek elbette o kadar kolay değil. Doğru zamanı tespit etmek kullanılabilecek en güzel yöntem eczanelerden temin edebileceğiniz ve idrar yoluyla yumurtlama tarihini kestirebileceğiniz ovulasyon testleri. Ovulasyon testinin pozitif çıkması 24 saat içinde yumurtlama olacağını beyan eder. Erkek sperminin de 2-3 gün canlı kaldığını düşünerek cinsel ilişkiye girebilirsiniz pozitif çıkar çıkmaz. Hatta tam 24 saat sonra yine ilişkiye girmekte fayda var.

Yumurtlama dönemi yaklaşık olarak 1 ay adet döngüsü olan kadınlar için adetin başlangıcından itibaren 12 ya da 13.güne denk gelmektedir. Bu civarlarda ilişki yaşanması gebe kalma ihtimalini artıracaktır.

Hamile kalmak, çocuk sahibi olmak mucizevi bir olay. Bir iki seferlik denemede olmamış olabilir, hiç canınızı sıkmayın. Eşlerin sabırlı ve sakin bir biçimde bu olaya devam etmesi gerekiyor.