Hünnap Nedir? Faydaları Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Her zaman yüzümüzü doğaya dönmek kendimize yaptığımız en büyük iyiliklerden biridir. En az bilinen bilinen bitkilerden en çok bilinen sebzelere kadar bin bir çeşit şifalı bitkilerden hünnabı keşfetme zamanı şimdi.

Hünnap eylül ayından itibaren iyice olgunlaşarak pazarlarda yerini almaya başladı. Küçücük cüssesi ile vücuda şifa kaynağı bir bitkidir. Ekim ayının sonlarına kadarda kendisini pazar tezgahlarında taze bulabilirsiniz. Üstelik ekim ayından sonra da kurutularak kullanılmaya devam edilebiliniyor.

  • Hünnap Nedir?

Hünnap, 4-5 metre yüksekliğe kadar ulaşabilen bu bitki hünnap ağacı olarak biliniyor ve dikenli dallarıyla kolayca tanınıyor.

Sap sarı çiçekleri ile ilkbaharda etrafa mis gibi kokular yayıyor. Meyveleri ise sonbahara doğru olgunlaşıyor. Zeytin büyüklüğündeki meyveleri iğde ile karıştırılabiliyor. Üzerinde ince ve kahverengi bir kabuğu bulunan meyve, çinde ”ölümsüzlüğün meyvesi” olarak anılıyor. Türkiye’de ise hünnapın adı ”çiğde” olarak biliniyor.

  • Hünnap meyvesinin faydaları

✔ Düşük kalorili meyve olma sebebi ile kilo verme konusunda yardımcı olur, özellikle spor yapanlara enerji verme konusunda önemli destek veriyor.

 İçerisinde bulunan bol A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur.

✔ İçerisinde bulunan B3 vitamini sayesinde kan dolaşımının düzenlemesini sağlar.

✔ Yine B3 etkisi ile sinir sistemi fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine katkıda bulunur.

✔ Karaciğer rahatsızlıklarından ve çeşitli kanser türlerinin iyileşmesine yardımcı olur.

✔ Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığını koruma cildi güzelleştirme konusunda önemli rol oynar.

✔ Kabızlık gibi sorunlardan kolayca kurtarır, sindirim ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasında destek olur.

✔ İçerisindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemik ve kas gelişiminde önemli rol alır.

✔ Vücuda verdiği enerji sayesinde yorgunluk ve bitkinlik gibi durumlardan kurtulur, daha zinde hissedersiniz.

✔ İçerisindeki bol miktarda bulunan potasyum, kalp ve damar sağlığını destekler.

  • Hünnap nasıl tüketilir?

Taze bir şekilde aldığınız hünnap meyvesini çiğ bir şekilde ısıra ısıra yiyebilirsiniz. Başka türlü tüketmek isterseniz, hünnapı reçel yaparak ta deneyebilirsiniz ya da tatlıların üzerine leziz bir eşlikçi olarak değerlendirebilirsiniz.

  • Hünnap meyvesinin zararları

Tabi her şeyin fazlası zarardır. Hünnapta kabızlığa iyi geldiği için fazla tüketilme durumunda ishal yapma durumu vardır. Bunun dışında bilinen bir zararı yoktur. Fakat hamilelik, emzirme dönemindeki ve ağır hastalıklarla mücadele eden hastaların doktorlarına danışmadan yememesi daha doğru bir hareket olacaktır.