İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Ne Kadar?

  • 1 Star
    Loading...

ilaçsız tüp bebek başarısı

Naturel siklus olarak da adlandırılan ilaçsız tüp bebek tedavisinin başarı oranı maalesef oldukça düşüktür, bu oran günümüzde yüzde on civarında seyretmektedir ve ilaçsız tüp bebek tedavisi başarı oranını artırma çabaları devam etmektedir. İlaçsız tüp bebek tedavisine başlayan adaylardan 100 tanesinden  yaklaşık 50 tanesinde yumurta elde edilmekteyken, embriyo elde edilmesinde 50 adaydan 35 tanesinde başarılı olmaktadır. İlaçsız tüp bebek tedavisinde başarılı embriyo transferi gerçekleşen 35 anne adayından ise maalesef sadece 10’unda gebelik gerçekleşmektedir.

Başarı oranı düşük olmasına rağmen ilaçlı tüp bebek tedavisinde sıkıntılar yaşayan ebeveyn adayları için bir umut kapısı olarak görülen ilaçsız tüp bebek tedavisi, son zamanlarda oldukça rağbet görmektedir. Ayrıca ilaçların az da olsa yan etkisi bulunduğundan bundan çekinen ebeveyn adaylarının da başvurduğu bir yol olan ilaçsız tüp bebek tedavisi üzerine İsviçre’de yapılan çalışmalar doğrultusunda başarı oranını artırma çabalarının başarılı olduğunu biliyoruz.

İlaçsız tüp bebek sahibi olmak tabi ki anne adayı için daha sağlıklıdır fakat başarı oranının artması tüm ebeveyn adaylarını mutlu edecektir.