Kalbin Yanlış çalıştığının 7 Tespiti

 • 1 Star
  Loading...

Kalbinizde herhangi bir problem olduğuna yönelik korkularınız mı var? Belirtileri bilgi edinmelisiniz ve sorunlardan uyan bir probleminizde lütfen acil olarak doktorunuza başvurunuz. Bu yazıda kalbin kötü çalışıp çalışmadığını belirlemek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

✔ Kalbiniz yanlış çalışıyorsa neden endişelenmelisiniz?

 • Sağlıkta en önemli organ kalptir. Sonuçta bizi çanlı tutan hiç dinlenmeyen bir motordur.
 • Kalp organının bakımını yapmak aslında en kolayıdır.
 • Bunun yanında, kalp problemleri, sağlığa zarar veren kötü alışkanlıklar nedeniyle giderek yaygınlaşmaktadır.
 • Bu sorunlar genellikle uzun zamanlar içerisinde ortaya çıkmış problemlerdir.
 • Bunun yerine, genellikle zayıf beslenme, sağlıksız alışkanlıklar ve uyarı işaretlerinin önemsiz görülmesinin sonucudur.

✔ Kalbin hasar görme sebepleri:

 • Kötü beslenme
 • Egzersiz eksikliği
 • Sigara içmek
 • Dinleme olmaması
 • Belirtileri gördükten sonra bir uzmana gitmek gerekebilir.

1. Göğüs ağrısı ya da göğüs yangısı:

Göğüs kafesinde ağrı farklı sağlık sebeplerinden kaynaklanabilir. Bununla birlikte yoğunlaşırsa, sıkışma ve daralma hissi uyandırırsa dikkatli olmakta fayda var. Göğüs ağrısı bir kalp rahatsızlığından kaynaklandığı zaman, bu organın az oksijenli kan aldığına işarettir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede yardım almak önemlidir.

2. Aritmiler

Kalp atışımız çoğu zaman düzenlidir. Normalde sağlıklı ve düzenli olduğunda kalp atışlarınızı açıkça farkedebilirsiniz. Bununla birlikte, kalp atışlarınızda çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz değişikliklerin olduğunu fark edersiniz, kalbinizin gerektiği gibi çalışmadığını anlamak için doktora danışın.

3. Uyku apnesi

Bazen uyku apneleri görmezden gelinir, ancak bu durum kalbin düzgün çalışmadığına işaret eden bir durumdur. Bu problem, uyku durumunda vücuda oksijen girmesini engeller, beyin ve kalpteki oksijen yetersizliğinden dolayı kalp krizine neden olabilir. Kısa bir süre uyku apnesi geçirmiş olsanız bile, bu konuda dikkatli olmalısınız.

4. Şişmiş ayak ve bacaklar

normalden fazla tuz yemeniz ve normalden fazla yürümeniz durumunda ayaklarınızın şişmesi normal bir duyrumdur. Bunun yanında, birkaç gün içinde normal durumlara dönülmesi gerekir. Aksi takdirde ayaklarınızdaki şişme sabit olmayarak artıyor ise kalp yetmezliği veya arteriyel bir durumdan kaynaklanan sıvı tutulumudur.

5. Titreme ve nefes darlığı

Sürekli nefes almakta zorlanıyorsanız ya da sık sık yorgun ve nefes nefese hissediyor iseniz hiçte normal bir durumun içinde değilsinizdir.Eğer bu hiçbir sebep yokken bir anda ortaya çıktıysa, kalbinizin düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için doktora danışın ve bu durumu öğrenmeye çalışın. Ayrıca alışkanlıklarınızı izlemeniz önemlidir. Son günlerde alışkanlıklarınızı değiştirdiyseniz, bu oksijen yetersizliğinizin normal bir göstergesidir.

6. Cinsel işlev bozukluğu

Kalp hastalığının en erken uyarı işaretlerinden biri, özellikle 40-50 yaş arasındaki hastalarda erektil disfonksiyondur. Başka bir durum varsa veya 50 yaşını doldurduysanız, güvendiğiniz bir doktora başvurmalısınız. Bu sayede cinsel işlevinizin kalp rahatsızlığından mı yoksa bu sebepten mi olduğunu anlayabilirsiniz.

7. Kırık kalp sendromu

Sendromdan dolayı hissedilen bir acı, kalp krizi sırasında yaşanana benzer veya ondan daha büyük bir ağrıdır. Bunun yanında, bu çok sağlıklı insanları garip bir şekilde etkileyen geçici bir durumdur. Bu sendrom, yüksek kolesterol ya da yüksek tansiyon öyküsü olmayan, zayıf beslenmeyen veya hareketsiz bir yaşam biçimi sürmeyen hastalarda tespit edilmiştir. Bu bahsedilen durumdaki hastalar, vücutlarında salınan adrenalin’e benzer bir madde olan katekolamin miktarında bir artış görürler. Bu, derin bir zihinsel rahatsızlıktan sonra olur. Katekolaminlerin ani bir şekilde artması, vücudun, kaygı ve stres düzeyini yüksek seviyelere taşıdıktan sonra vücudun yeniden nötr bir hale gelmesine neden olan maddeleri serbest bırakmaya çalışması durumunda olur. Neyse ki, bu durum geçicidir ve vakaların % 90’ında kalıcı hasara neden olmaz.

Bu belirtiler veya durumlar olduğunda muhakkak doktor desteği almalısınız. Eğer sallar ve durumu ciddiye almaz iseniz ilerleyen zamanlarda daha fazla uğraş içine girebilirsiniz.