şişli vip bayan

Kanseri Önleyen Meyveler

  • 1 Star
    Loading...

Özellikle yaz aylarında yetişen bu tür meyveler uzmanların dikkatini çekmeye başladı. Beslenme ve diyetetik uzmanları yaz aylarında tüketilmesi gereken meyveler hakkında açıklamalarda bulundu. Yazın pazarlarda kolaylıkla bulunabilen bu meyveler sağlıklı ve lezzetli olmalarının yanı sıra ilaç gibi her derde devadırlar.

Yazın herkes tarafından aranan bu meyvelerin aynı zamanda antioksidan bakımından zengin olduğunu söyleyen uzmanlar aynı zamanda birçok hastalığa da iyi geldiğini açıkladı.

Ahududu, yaban mersini ve böğürtlenin faydaları; İçerisindeki antioksidan maddeler sayesinde kan şekerini düşürücü etkileri var. Hem bağışıklık sistemini güçlendirmesi hem de bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olması da birçok kişinin tercih etmesine neden oluyor.

Kansere yol açan tehlikeli hücreleri engellemeleriyle de bilinen bu meyveler, vücudun kardiyovasküler hastalıklara (kalp damar hastalıkları) karşı da önlem almasını sağlıyor. Alzheimer ve yaşlılıktan kaynaklanan hastalıklara da çok iyi geliyor.” şeklinde konuştu.

En çok tercih edilen meyvelerden bahseden uzmanlar böğürtlen kanser yapıcı kötü hücrelerin çoğalmasını engellerken aynı zamanda hafıza problemlerini de fayda sağlıyor ve ağız içi yaralarda da böğürtlen kullanılmaktadır.

Bir başka önemli meyvelerden biri de yaban mersinidir. Diğer meyvelere oranla yoğun anti-oksidan madde içererek kanser hücreleri ile savaşmaktadır. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasına yardımcı olur, sodyum ve omega 3 açısından zengin olması sayesinde damar sertliği oluşumunu engeller.

Bir diğer meyve çilek, yazın en çok tercih edilen meyvelerdendir. C, B ve K vitamini açısından oldukça zengin ve fosfor içeriği ile birlikte de oldukça yararlı olan bu meyve, çocukların görüntüsü ve tadı bakımından en çok tercih ettikleri meyvelerden biri.

Gözde meyvelerden olan kırmızı üzüm ise posa ve lif içeriği yüksek olduğu için günlük almamız gereken posa ve lif miktarının bir kısmını karşılayabiliyor. Aynı zamanda hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahip olan kırmızı üzüm kabızlığı gidermeye de yardımcı oluyor. gibi ifadeler kullanmıştır.

Meyvelerin öğün aralarında süt, yulaf, kuruyemiş gibi besinlerle birleştirilerek tüketilebileceğini belirten diyetetik uzmanları “Eğer tatlı ihtiyacımız varsa kahvaltılarda bir avuç (yaklaşık 10 -15 tane kadar) bu saydığımız tüketebilir. Ya da ara öğünlerde süt ürünleri ile birlikte bir avuç tüketebilir” gibi sözlerde bulundular.

Meyvelerin suyunu çok önerilmemektedir posası gidiyor ve geriye sadece şekerli su kalıyor. Bu durumun da kan şekerini çok hızlı yükselmesine neden olabileceği göz önünde bulundurulup meyvenin taze halinin tüketilmesi çok daha sağlıklı olur.