Karatay Diyeti

  • 1 Star
    Loading...

Diyet denilince akla ünlü hocalardan Prof. Dr. Canan Karatay’ ın gelmemesi mümkün değildir tabi ki. Adını Canan Karatay’ ın soyadından alan Karatay Diyeti beslenme ve diyet konusundaki klişelere bir son vererek yiyerek zayıflama üzerine çalışmış ve bu uygulama üzerinde başarılı olmuştur. Mesleğe yıllarını vermiş olan Karatay, bir çok yer gezmiş, oralarda hekimlik yapmış ve bunlar sonucunda bir diyet programı hazırlamıştır.

karatay diyeti

Diyetlerde yasaklanan kırmızı et, yumurta, ceviz gibi ürünlerin vücuda yararlarını düşünürsek Karatay’ı haklı bulmamak elde değil. Bunların yasaklandığı bir diyeti yapmak hem sağlık olarak hem de psikolojik olarak dengemizi bozacaktır tabi ki. Karatay Diyetiyle incelme işte bu yüzden sağlıklı olacaktır. Klasik bir laf vardır hani az yiyin sık sık yiyin diye. Karatay bu klişe sözleri ve klişe yedirmeden zayıflatmayı öngören diyetleri rafa kaldırıyor ve bizlere mükemmel yiyeceklerle sağlıklı bir zayıflama imkanı sunuyor.  Kolesterolün yasaklanması vücut için zararlı bir durumdur lakin beynin bile yüzde sekseninden fazlası kolesterolden oluşmaktadır.

karatay diyeti listesi

Karatay diyetinin şu kadar günde şu kadar kilo gibi bir iddiası yoktur ama sağlıklı bir şekilde kalıcı olarak kilolarınızı verdirmeyi garanti eder. Karatay diyeti de dukan diyeti gibidir ve yaşam tarzı olarak kabullenilmelidir. Çünkü Dukan da olduğu gibi bu diyeti de sonradan bırakmak mantığı yoktur. Şimdi sizlere uygun bir öğün diyet listesini verelim bu liste kişinin isteğine göre düzeltilebilir tabi.

Karatay Diyeti öğünlerinden kahvaltıda yumurta, zeytin, tuzsuz olmak şartıyla peynir, ceviz, kestane balı önerilebilir. Tabi hiçbirinden aşırıya kaçmamak kaydıyla. Yanına şekersiz çay içebilirsiniz. Şekersiz olmasının sebebi şekerin kiloya sebep olması değildir. Şekerin sağlığımıza, vücudumuza zararlı olmasıdır. Lütfen bu konuda hassas olun ve şekeri hayatınızdan çıkartmaya bakın. artık çayınızı, kahvenizi şekersiz için, şekerli gıdalardan uzak durun, yapay şeker kesinlikle kullanmayın. Örneğin çayınızı şekersiz içemiyorsanız şeker değil onun yerine organik bal atın.

Öğlenleri liste oldukça kabarıktır, seçenek çoktur. Kırmızı etle yapılan yemekler ve ızgaralar ana yemek olarak düşünülebilir. Ya da ızgarada veya fırında yapılmış nefis bir balık. Et yemek istemezseniz de zeytinyağlı bir sebze yemeği yiyebilirsiniz. Yanına yeşillikleri bol olan zeytinyağlı bir salata da yiyebilirsiniz.

Akşam yemeğinde çok ağır yemek yemek tavsiye edilmez. Genellikle balıklı bir menüden sıkıntı çıkacağını söyleyemeyiz ama zeytinyağlı bir yemek de olabilir. Yatmadan önce ve sabah kalktığınızda en az bir bardak su da içmeyi ihmal etmezseniz kilolarınızdan kurtulmanız sıkıntı olmayacaktır. Bunlara ek olarak közlenmiş sebzeler de kahvaltı hariç her öğünde yenilebilir.

karatay diyeti nasıl yapılır

Karatay diyeti yemekleri daha rahat yiyebileceğimiz bir diyet sunuyor bize.  Ezber bozan diyet olarak da düşünebiliriz Karatay diyetini. Ama tabi unutmamamız gereken husus ise sporsuz zayıflama sağlıklı olmaz! günde en az otuz kırk dakika yürüyüş yaparak hem kilo verme hızını artırırız, hem de sağlıklı bir bedene kavuşuruz.