• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Karnımda, Kasıklarımda Ağrılar ve Yanmalar Var Normal mi?

  • 1 Star
    Loading...

Gebeliğin 2.periyodunda bebeğin karında git gide büyümesi, hormonlarınızın iyice yükselmesi sonucu çok normal bir şekilde kasıkta ağrılar görülecektir. Karnınızın şişliğinin artması da kasıklara baskı yapacağından idrar keseniz sıkışacak ve kasık bölgenizde yanmalar da meydana gelecektir. Tabi eğer ilk hamileliğiniz ise bunun hamilelikten mi yoksa başka birşeyden mi olduğunu anlamada zorluk çekebilirsiniz. Tedirgin olmaktansa doktorunuz başvurup neden kaynaklandığını öğrenmekte fayda vardır. Hormonlar vücutta sizin tahmin ettiğinizden çok daha etkilidirler. Bu yüzden onların hızlı değişimi vücudunuzu olumsuz yönde etkileyecektir ama unutmayın bebeğiniz de bu anormallikte normal olarak büyüyecektir.
Kasıklarınızdaki ağrı ve yanma, karın bölgesindeki ağrı iyice şiddetlenirse ve dayanılmaz hale gelirse ne olursa olsun bir doktora görünün. Beklenmeyen bir durumla karşılaşabilir, sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Bu da doğrudan bebeğe zarar verecektir, lütfen aşırı ağrı yanma durumlarında doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Hamilelik nasıl doğal bir süreçse ve büyün insanlığı hala hayretler içerisinde bırakmaya devam ediyorsa, aslında vücutta meydana gelen değişiklikler de bir o kadar normaldir. Vücudun ani değişimi, karında yeni bir canlı oluşumu, vücudu elbetteki etkileyecektir.  Bu durumda da kasıklarda, sırtta, belde, karın bölgesinde değişik ağrı, sızılar olması çok doğal olacaktır. Önemli olan ağrıların şiddetinin artmaması, sizi zor durumda bırakmamasıdır. Hamileliğinizin rahat geçmesi için, hamilelikte kendinizi fazla yormayın, gün  içinde yürüyüşler yapmaya çalışın. Kasık ve karın ağrılarınıza yürüyüşler oldukça iyi gelecektir.