Kekik Yağı ile Sivilce Bakımı

  • 1 Star
    Loading...

Kekik yağı yaraları iyileştirme konusunda çok başarılı bir yağdır. Sivilcenin bir yara olduğunu düşünürsek kekik yağının etkisini anlayabilirsiniz sivilceler üzerinde. Kekik yağı ile yüz bakımı nasıl yapılacakmış şimdi ondan bahsedelim.

Öncelikle bakım yapılacak cildin temizlenmiş olması gerekiyor. Cildinizi yıkayın ve ardından bir pamuğa elma sirkesi dökün ve sivilcelerin, sivilce izlerinin olduğu bölgeleri pamuk ve sirke yardımı ile temizleyin. Ardından kekik yağını sivilcelerin olduğu bölgelere yedirerek sürün ve en az yarım saat kekik yağı sivilcelerin üzerinde kalsın. Kekik yağı sivilceleri kısa sürede iyileştireceği gibi aynı zamanda cildinizin diğer yerlerine sürmeniz durumunda cildinizi de besleyecektir. Yani bu bakımı sadece sivilce bakımı olarak değil yüz maskesi olarak da uygulayabilirsiniz.

Evde Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

Kekik yağını aktarlarda, kozmetik marketlerde ya da internette bulabilirsiniz tabi ki. Ama siz de benim gibi evde doğal doğal yapmak varken dışarıdan almayı tercih etmezsiniz herhalde. Taze kekik yapraklarını koparıyoruz ve bir kaba diziyoruz. Kekik yapraklarını içine alacak kadar doğal zeytinyağını kaba koyuyoruz. İçinde karışımımız olan kabı güneş alacak bir yere koyuyoruz ve on gün güneşlenmesini bekliyoruz. On günde kekik iyice yağa geçmiş olacak ve kekik yağımız hazır olmuş olacak. Kekik yapraklarını süzüp yağını bir kavanoza alın ve oda sıcaklığında güneş görmeyen bir yerde saklayın. İstediğiniz zaman sivilceleriniz için çıkarıp kullanabilirsiniz.