Kendine Yakışanı Giy

  • 1 Star
    Loading...

Herkes hayatında bir kere söylemiştir: “Ben kendime yakışanı giyiyorum.” Ya da bir benzeri “moda benim için kendime yakışanı giymemdir” diye. Peki nedir bu “kendine yakışanı giymek”? Herkes kendine yakışanı giyiyor ise magazin sayfalarında neden sürekli “kendine yakışanı giydi ve moda oldu” cümlelerini duyar olduk? Aslında kendimizi, kendimize yakışanı giyiyorum diyerek, bir moda akımının peşinden mi sürüklüyoruz? İşte bu noktada üzerimizde kıyafetlerle kendimi nasıl hissettiğimiz konusu geliyor akla.

2016 moda

Teknoloji bu kadar ilerlememişken, sosyal medya bu kadar yaygın değilken, insanlarla sadece Facebook üzerinden fotoğraf paylaşarak iletişim kurmuyor iken; evet, herkes kendine yakışanı giyiyordu. Bazen eski bir kot pantolon. Bazen kolları uzamış bir despresyon kazağı. Bazen de rengi solmuş bir gömlek. İnsanlar bunları giyiyorlardı ve mutlulardı. Ancak şimdilerde moda akımlarının ve sosyal medya ya da magazin baskısı nedeniyle insanlar kendime yakışanı giyiyorum yerine, “kendime yapışanı giyiyorum” haline gelmiş durumdalar.

kadın modası

Rahatlıktan, kişisel özgüvenden, şahsi beğeniden uzakta, başkalarının kendisini rahat zannettiğini gösterebilmek için milyonlarca insan gibi giyiniyorlar. Moda denen şey, bazen bir magazin programında çıkıyor karşımıza. Bazen güzellikle ilgili ipuçları veren bir internet sayfasında. Bazen de sosyal medyada. Ancak bu mecralara takıldıkça, kendimize yakışanı değil, başkalarının beğeneceği şeyleri giyer olduk. Aslında spor ayakkabı ile mutluyken, kocaman kocaman topuklularla dolaştık. Makyaj yapmayı sevmiyorken, kilolarca makyaj malzemesi kullandık. Saçlarımız kendi renginde aslında çok daha güzelken; uzay sarısına, kestanenin en gizli kalmış tonuna boyattık. Ne için? Moda için. Sosyal medya için. Magazinler için. Kendimize yakışanı giyiyorduk hani? Artık moda sayfalarını karıştırıp, rahat stiller arıyor ve bunu bir akım haline getirmeye çalışıyoruz. Çünkü yavaş yavaş biz de bıktık bu evcilik oyunundan.

moda kıyafetler

Şimdilerde ise moda öyle rahat hale geldi. Eskiden babet ayakkabı giymeyen kadınlar, şimdi çeşit çeşit, renkli renkli spor ayakkabıyla geziyorlar. Gerçekten kendilerine yakışanı giyiyorlar. Ve rahatlar. Bazen eski bir kot pantolon. Bazen kolları uzamış bir depresyon hırkası. Bazen de solmuş bir gömlek. Ve tüm bunların üzerine sıfır makyaj. Evde kalemle toplanmış saçlar. Spor ayakkabılar. Sonu: Doğallık! Aslında doğal olma, doğal kalma isteğidir insanın kendine yakışanı giymesi. Ve pek yakındır bir moda akımı olarak karşımıza çıkması. Yaşasın eşofman kardeşliği!