Ketojenik Diyet

  • 1 Star
    Loading...

Ketojenik Diyet Ne Demektir?

Birçok hastalığın iyileşmesinde etkisi olan ketojenik diyet, karbonhidrat yönünden zayıf olan bir diyettir. Bu diyeti özellikle kanser hastalığına yakalanan kişilerin yapması, onlara sağlık açısından olumlu katkılar sağlamaktadır. Diyete birebir uyan kanser hastalarında, kansere neden olan hücrelerin büyümesinin yavaşladığı gözlenmiştir. Bununla birlikte kemoterapi ve radyasyon tedavilerinde de olumlu etkisi tespit edilmiştir.

Düşük karbonhidrat diyetini sevenlerin en çok uyguladığı diyet ketojenik diyet olmaktadır. Tek özelliği karbonhidrat olmaması değilken tek amacı da zayıflamak değildir. Zayıflamanın yanında birçok hastalığa sağladığı olumlu etkilerle son dönemlerin en gözde diyetlerinden biridir. Bu diyet zararlı karbonhidratları yasaklarken, sağlıklı yağları ve proteinleri listesine eklemiştir. Özellikle kilo almada etkili olan pirinç, pekmez, bal, makarna, patates ve unlu mamullerden uzak tutarak, protein ağırlıklı besinlere izin vermektedir. Ketojenik diyet ekmeği de yasaklamıştır ve ekmeksiz yenilen yemeğin daha lezzetli olduğunu belirtmiştir.

Ketojenik Diyet Neler İçermektedir?

Ketojenik diyette ekmek olmadığı yukarı da anlatılmıştır. Diğer diyetlerin aksine yağ kullanmayı yasaklamayan bu diyete göre, yağ iyi kullanıldığı zaman etkili bir kilo vermeye dönüşmektedir. Soğuk sıkılan yüksek kalitedeki bitkisel yağlardan olan keten yağı, balık yağı, kenevir yağı ve kolza tohumu yağını kullanmayı önermektedir. Kullanılacak olan bu yağlar kesinlikle hava almamalı ve kesinlikle ısıtılmamalıdır. Salatalara uygun miktarda dökülerek tüketilmelidir. Ayrıca diyette 5 gram omega yağı da bulunmalıdır.

Günlük olarak tüketilecek olan besinler seçilirken süt şekerine dikkat edilip süt şekeri düşük olanlar alınmalıdır. Yoğurt, lor peyniri ve sütlerde light olarak üretilen ürünlerdeki süt şekeri oranı daha fazladır. Bu nedenle light ürünler tercih edilmemelidir. Bunun yerine içeriğinde normal yağ olan ürünler tercih edilebilir. Kahvaltı bu diyetin en önemli öğünüdür. Kahvaltı asla es geçilmemelidir. Kahvaltılarda seçilen peynirler tam yağlı olmalıdır. Eski kaşar peynirleri de seçilebilir. Keçi peyniri ve koyun peyniri de bu diyette yer alabilen ürünlerdir.

Protein tüketimlerinde öncelikli olarak et tercih edilmelidir. Özellikle doğal ortamlarda yetişen hayvanlardan alınacak etler kilo verme de daha etkili olmaktadır. Ayrıca doğal etler sağlığa da faydalıdır.