Kilo Aldıran Yiyecekler

  • 1 Star
    Loading...

Fazla kilolu kişilerin uzak durup, ideal kilosunun altında olanların ise düzenli olarak tüketmesi gereken besinlere kilo aldıran yiyecekler adı verilir. Bu besinler besleyicilik yönünden zengin ve kalorisi yüksek besinlerdir. Fazla kilolu kişilerin kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durup, daha hafif olanlara yönelmesi gerekmektedir. Kilo almak isteyenlerin de her gün düzenli olarak besin değeri yönünden zengin olan yiyeceklerden günlük olarak alması gerekenin en az 300 kalori daha fazlasını alarak beslenmesi gerekir.

Yüksek besleyicilik değerlerine sahip yiyeceklerden birkaçı ise; kuru   yemişler, hayvansal ve bitkisel yağlar, et ve et ürünleri,  süt ve süt ürünleri, yumurta, kepek ya da tam buğday unu gibi kaliteli unlardan yapılmış ekmeklerdir. Bunlara benzer ürünler de tüketilebilmektedir. Oldukça sağlıklı olan ve her mutfakta bulunması gereken, her öğünde tüketilebilecek bu yiyeceklerden, sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenlerin normalinden biraz daha fazla tüketmesi önerilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin ise bu besinleri kontrollü olarak tüketmesi gerekmektedir.

Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günlük alınması gereken kalori miktarı cinsiyete, yaşa ve kişilerin fiziksel durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Siz de kendi ihtiyacınız olan kalori miktarını beslenme uzmanları yardımıyla tespit edebilir ve buna göre beslenmenize yön verebilirsiniz. Kalorisi yüksek ya da düşük olan besinlerden tüketerek kilo alınabileceğini ya da kilo verilebileceğini düşünmekse doğru bir karar değildir. Kilo almaya ya da vermeye çalışırken her zaman sağlıklı olan yiyeceklerden tercih etmeniz gerekir. Kalorisi yüksek olup da kilo aldıran yiyecekler beraberinde birçok sorun getirebilir. İşlenmiş ürünler ya da içeriğinde doymuş yağ bulunan yiyecekler, günlük kalori ihtiyacını karşılayabildiği gibi sağlığı da tehdit eden durumlar içermektedir Yani beslenme konusunda her zaman sağlıklı olanı tercih etmek en doğrusudur.

Porsiyon Kontrolü

Sağlıklı olduğu bilinen yiyeceklerden her gün düzenli olarak tüketmeniz, vücudunuza faydalı olabileceği gibi abartıya kaçtığınız takdirde size zarar da verebilir. Kilo aldıran yiyecekler sağlıklı oldukları halde herkesin rahatlıkla yiyebileceği besinlerdir. Ancak, porsiyon kontrolüne dikkat edilmezse istenenden fazla kilo alınmasına yol açar. Bu durum da beraberinde bazı ufak tefek veya ciddi rahatsızlıklara da neden olabilirler.