Kilo Verme Temel Mantığı

  • 1 Star
    Loading...

Yağ yakmak aslında o kadar kolay bir faaliyettir ki diyetlere,  ağır egzersizlere, uzun süre aç kalmalara hiç gerek yoktur. Önemli olan vücudun neyi önce yakarak enerjiye çevirdiğini bilmekten geçer. Zayıflama konusunda yazılan kitaplar hep bu mantık üzerine kurulmuş, diyetisyenler hep bu temel mantığın üzerine diyet programlarını oturtmuşlardır.  Diyet listelerinde gördüğümüz protein yemekleri, ağır egzersizler, gece yemek yememe tavsiyeleri, incelme için önerilen sporlar, meyve sebzelerden yasaklı olanlar hep vücudun yakma sırası mantığına dayanıyor.

kilo verme

Şimdi bu yağ yakma olayının vücutta nasıl gerçekleştiğinden ve nasıl yağ yakacağım sorularının cevaplarını verelim. Vücut temel olarak enerjiyle çalışır. Enerji üretmek için de bir şeyleri yakması ve o parçalanmadan meydana çıkan enerjiyi kullanması gerekir. Yakmadan çıkan enerjiyi vücut kendi ihtiyaçlarına göre ihtiyaç olan yerlere gönderir. Pekala vücut hangi sıra ile besinleri yakmaktadır?

cats

  1. Karbonhidrat
  2. Yağ
  3. Protein

Bu sırayı ilkokul ya da ortaokul fen bilgisi derslerinde duyduğunuza eminim fakat üstünde durmamış olabilirsiniz.  Vücut enerji ihtiyacı için öncelikle kendinde bir besin maddesi arar. Öncelikle karbonhidrat taraması yapar. Yani yakın zamanda eğer ekmek, patates, nişastalı ürünler, unlu mamuller tükettiysek onları bulur ve yakmaya başlar. Karbonhidratları yakarak bulduğu enerjiyi de kullanılmak üzere diğer organlara aktarır. Gerekli olan enerjiyi ürettikten sonra karbonhidratın geriye kalanını yağ olarak depolar. Eğer vücutta karbonhidrat bulamazsa kullanılmak üzere yani.

hızlı kilo verme

Şimdi geçelim ikinci senaryoya. Vücudun enerjiye ihtiyacı oldu ve yine bir şeyler yakması gerekiyor. İlk başta olduğu gibi yine kendini taramaya başladı ve kişi karbonhidratlı gıdalarla beslenmediği için vücutta karbonhidrat bulamadı. Bunun üzerine tarama kriterini değiştirdi ve artık vücutta depolanmış yağları aramaya başladı. Yani aslında karbonhidratların depolanmasından kaynaklı vücutta oluşan yağ depolarını arıyor artık vücudun taraması. Yani aslında mantık olarak düşündüğünüzde aslında yağ demek margarin, tereyağı, zeytinyağı yemekten oluşan bir şey değildir. Vücutta fazlalık olan karbonhidrat da vücutta yağ olarak depolanır. Bu yağ depoları vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Ama insanlarda en sık görülen yağ depo yerleri; göbek, karın bölgesi, göbek çevresi, kalçalar, göğüsler, basenler, bacaklar gibi yerlerdir. Bu da vücudun dengesiz bir biçimde büyümesine ve kötü bir görüntüye neden olur. Bu yüzden de aslında diyetisyenler göbek eriten, basen eriten, kalça eriten diyetlere odaklanarak diyet listelerini hazırlarlar. Aslında temel olarak baktığımızda karbonhidrat tüketmeyen bir kişinin otomatik olarak yağlar yanmaya başlayacağından bunu göbek, kalça ya da göğüs olarak mümkün olmayacaktır. Eğer eritmek istediğiniz özellikli bir bölge varsa bunu sporla sağlamak mümkündür aksi taktirde dengesiz bir kilo verme yaşayacaksınızdır. Sporla kilo vermeye sonrasında değineceğiz.

göbek eritme

Geldik üçüncü senaryoya. Vücut ihtiyacı olan enerjiyi üretmek için baktı karbonhidrat da yağ da yok vücutta. Yani aslında kaslı, bol proteinli bir yapıyla karşı karşıya. Enerjisiz kalacak değil ya koskoca vücut. Başlayacak protein depolarını yani çoğunlukla kas yapılarını yakmaya. Yani iyiden iyiye erimeye, dümdüz bir vücuda dönüşmeye başlıyor vücudunuz. Böylelikle anlıyoruz ki yağ ve karbonhidratı hayatımızdan komple çıkarmak oldukça yanlış bir hareket.

Hangi maddenin daha önce yakılacağını anladınız. Şimdi geldi asıl sorularınıza: Nasıl zayıflarım, kilo vermek için ne yapmalıyım, bir beden küçülmek istiyorum, acil kilo vermek istiyorum gibi kafanızdaki soruların cevabına.

nasıl kilo veririm

Kahvaltı yapmayanlara sesleniyorum. En kötü zayıflama biçimini seçiyorsunuz. Zayıflamanın mantığı düzgün beslenmeden ve öğün atlamamaktan geçer. Sabah yumurta, peynir, yoğurt, badem gibi bol protein içeren yiyecekleri tüketiyoruz. Diyet mantığında hiç bir zaman aç kalmak olmamalıdır. İyi bir kahvaltı tüm diyetlerin vazgeçilmezidir. Kilo vermek isteyenlere önerimiz yukarıdaki yiyeceklerin yanında zeytin, bir iki dilim tam buğday ya da kepek ekmeği yemeleri ve yanında şekersiz çay ya da sade kahve içmeleridir.

kilo vermek istiyorum

Öğle yemeğinde ise yine protein içerikli kırmızı et, balık ya da beyaz içerikli bir porsiyon, (ızgara ya da haşlanmış) yanında mümkünse bol limonlu ya da sirkeli yağsız bol yeşillikli bir salata ya da bir kase yağsız yoğurt tüketebilirsiniz. Yemeğin üstüne de tatlı niyetine bir porsiyon meyve tüketebilirsiniz.

kilo verme yöntemleri

Akşam yemeğini daha hafif yapıyoruz, mümkünse zeytinyağlı bir porsiyon sebze yemeği, yanına yine salata ya da yoğurt yiyebilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra asıl zayıflama dönemi başlayacağı için akşam yemeğini hafif tutuyoruz. İsteyenler öğle ve akşam yemeklerinin yerini değiştirebilirler.
zayıflamak istiyorum

Farkındaysanız herhangi bir ara öğün, atıştırmalık önermedik hiç sizlere. Ara öğünler diyetlerde bulunmaması gereken, vücudun leptin insülin direncini artıran ve bundan dolayı zayıflamayı engelleyen öğünlerdir. Bu yüzden aralarda yemek yememeniz gerekmektedir. Bırakın yemeği şekerli içecekler, doğal meyve suları, meyveler, kuruyemişler bile bu direncin oluşmasına neden olacağından kesinlikle ara öğüne karşıyız.

kilo nasıl verilir

Her sabah kalkar kalkmaz ve yatmadan hemen önce en az ikişer bardak su içmeniz durumunda sindirim hızınız dolayısıyla kilo verme hızınız  oldukça artacaktır.

Gelelim şimdi sporsuz diyet olmaz, zayıflama olmaz mantığından yola çıkarak nasıl spor yapmanız gerektiğine. Aslında sporsuz da zayıflarsanız yukarıda da bahsettiğim vücudun besinleri yakma sırasına dayanarak. Ama spor hem daha dengeli kilo vermeye, hem de istediğiniz bölgedeki kilolardan kurtulmanıza sebep olacaktır. Örneğin bazı insanlar sadece göbek çevresine kilo alırlar. Bu insanlara önerimiz öncelikli bir kardiyo evresinden sonra, kardiyo diye bahsettiğimiz yürüyüş, koşu, bisiklet ya da eliptik bisiklet vb. gibi sporlar, karın bölgesini çalıştıran mekik, çök-kalk gibi hareketler.

kilo verme egzersizi

 

Genel bir zayıflama istiyorsanız yani eğer belirli bölgelerinizde yağ depolanmadıysa, kardiyo yapmanız yeterli olacaktır. Yarım saatin altında spor yapmak vücudunuzda ciddi bir hareketlenmeye sebep olmayacağından sporu olabildiğince yarım saatin üstünde tutmaya özen gösterin. Genelde uzmanların önerdiği spor zamanı yarım saat ile bir saat arasındadır.

kilo vermek için spor

Bir de protein ağırlıklı beslenerek kilo vermek ve bunları kasa dönüştürmek isteyenler var tabi. Bu kişilere de önerimiz ağır kilolarla spor yapmaları. Vücutta en çok kas bulunan bölgeler bacaklar, kalçalar, sırt, göğüs ve kollardır. Bu bölgelere uygulayacağınız ağır yüklerle kilo vermeniz oldukça hızlı olacaktır. Fakat bu spor türünü yani ağır kaldırarak, halterde belirli kiloların üstüne çıkmak gibi, herkese önermiyoruz. Bu spor türü genelde yaşı kırkı geçmemiş ve vücudu spora alışkın kişiler için önerilen spor türüdür. Yaşınız ne kadar genç olursa olsun, ne kadar alışkın olursanız olun ağır yüklerle spor yapmayı düşünüyorsanız vücudunuz iyice ısınmış olsun, aksi takdirde ağır sakatlanmalar yaşayabilirsiniz.

Kadinderki.com ailesi olarak sizlerle sağlıklı ve yavaş zayıflama mantığını anlattık. Düzenli beslenme ve düzenli spor sizlere hem sağlık hem de kilo verme olarak geri dönecektir. Her türlü sorunuzu yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.