Lahana Suyu Kürü

  • 1 Star
    Loading...

Lahana kış mevsiminde gerek sarmasıyla gerekse kapuska yemeğiyle sofralarımızı süsleyen bir bitkidir. Her ne kadar kapuska formatında yapıldığında fazla sevilmese de yararlarından dolayı mevsiminde yani kışın tereddüt edilmeden tüketilmelidir. Zaten lahana sarmasını sevmeyen yoktur o konuya hiç girmiyorum.
Lahananın hem suyu hem de sebzesi inanılmaz bir ödem sökücüdür. Bu ödem sökücü özelliği ile lahana suyu kürü son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş ve vücudu ödem tutan kişiler tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.


Lahana kürü için bir adet küçük boy lahanayı ortadan iki bölün ve yapraklarını yıkayıp sirkeli suda en az yarım saat bekletin. Suyun içine damlattığınız bir kaç damla sirke lahananın kirlerinden tamamen temizlenmesini sağlayacaktır. Ardından suda beklettiğiniz lahana yapraklarını bir tencereye koyun ve haşlamaya bırakın. Üç dört su bardağı soğuk su yeterli olacaktır. Kaynadıktan sonra altını kısın ve suyun rengi yeşil tonlara dönüşene kadar altını kapatmayın. Su az gelirse biraz daha su ekleyebilirsiniz.


Bu diyet değil ödem atıcıdır, ödemden temizlenen vücuduza diyet uygulamak zaten daha doğru olacaktır. Diyetlerin genelde zaten ilk günleri bu şekilde şok edici ve vücudu şaşırtıcı programlarla doludur. Maksat önce toksinleri temizlemek ve ardından diyete başlamaktır çünkü.
Lahana suyu kürü kullandığınız süre içinde eğer bir de spor yaparsanız kilo verme hızınızı oldukça fazla artırmış olursunuz. Bu zayıflama kürü İbrahim Saraçoğlu, Ender Saraç gibi üstatlar tarafından da önerilmektedir.