Meme Kanseri Geçirdim, Tüp Bebek Sahibi Olabilir Miyim?

  • 1 Star
    Loading...

meme kanseri

Meme kanseri gibi bir kanseri atlatmış bir anne adayı olarak, tüp bebek tedavisinin üstesinden her halükarda gelebilirsiniz ve tüp bebek sahibi olabilirsiniz. Meme kanseri geçiren anne adayları ve kanser geçirmemiş anne adaylarının, tüp bebek tedavisi başarı oranları arasında herhangi bir değişiklik görülmemiştir.

Yine de meme kanseri riskinden şüphelenirken bebek yapmaktan önce kanseri yenme fikrinin daha doğru olacağı kanaatindeyiz. Çünkü tüp bebek tedavisi süresince eğer kanser ilaçları kullanmaya başlamanız mümkün değildi, böyle bir durumda doktorunuz anne sağlığının tüp bebek tedavisinden önce geldiğini düşünerek tüp bebek tedavisini sonlandıracaktır. Zaten meme kanseri için çektireceğiniz filmler, kullanacağınız ilaçlar tüp bebeği olumsuz etkiler. Meme kanseri belirtilerinden göğüs bölgesinde kitle, akıntı, sertleşme gibi belirtileri fark ettiğiniz anda hemen bir uzman doktora başvurarak, gerekli kontrolleri ve muayeneleri yaptırın. Hatta fark etmezseniz bile siz bir anne adayısınız ve bebeğiniz sağlığı sizin ellerinizde olduğundan, altı ayda bir meme kanseri, genital enfeksiyonlar gibi riskler için jinekoloğunuza başvurun.

Bilinçli olmak, sağlıklı bebek doğurmanın en önemli unsurudur. Bu yüzden tüp bebek gebeliği ya da normal gebelik isteyen tüm anne ve baba adaylarını bilinçli olmak için bol bol soru sormaya, kitap okumaya, sitemizi okumaya davet ediyoruz.