şişli vip bayan

Meme Kanseri Neden Olur, Risk Unsurları Nelerdir?

  • 1 Star
    Loading...

Meme kanserinin nedeni budur diyen birinin yalan söylediğini farz edebiliriz çünkü günümüzde hala sebebi net olarak tek bir unsura bağlanmamış, bir yemeğe, içeceğe, maddeye atıfta bulunulmamıştır. Ama şu ana kadar yapılan istatistiki bilgiler neticesinde meme kanserine neden olan risk unsurlarından bazılarına ulaşılabilmiştir.

Meme kanseri olan hastalar göz önüne alındığında hastalarının çoğunun 50 yaş üstü bayanlarda görülmesi öncelikli olarak cinsiyet ve yaş unsurları üzerinde durmamızı sağlıyor.  Erkeklerde meme  kanserinin görülmesi ihtimali her yüz erkekte birken, kadınlarda bu oran oldukça yüksek. Ama erkeklerin bunu düşünerek tedbir almaması, bu oranın düşüklüğüne güvenmemesi gerekir. Göğüs kanserinin kadın erkek herkeste her yaşta görülebileceğini unutmamak gerekir.

Diğer bir risk unsuru ise aileden gelme olarak karşımıza çıkıyor yani genlerden, soydan gelen, genetik özelliklerle kanser olan hastaya aktarılarak oluşan meme kanseri türü. Akrabalarınızda eğer meme kanserinize yakalanan bireyler var ise siz de olası meme kanseri riski taşıyor olabilirsiniz bir uzmana özellikle 40 yaşından sonra rutin olarak kontrole gitmenizde fayda var. Günümüz teknolojisinde yapılacak bir erken müdahale, hayatınız boyunca sizi bir çok dert yaşamaktan kurtaracaktır unutmayın.

Menapoz döneminde yaşanılan sıkıntıların vücudu etkilemesinden kaynaklı olan meme kanseri de bir diğer unsur olarak nitelendirilebilir. Çünkü menapozu ya da menapoz sonrası tedavisinde hormon tedavisini ağır geçiren hastalarda da meme kanserinin oluştuğunu görmekteyiz. Bu yüzden menapoz döneminde ve menapoz sonrası dönemde kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

Önceden bir göğsünüzde meme kanseri oluştuysa diğer göğsünüz veya meme kanseri geçiren aynı göğsünüzde tekrar meme kanseri nüksedebilir. Yani meme kanserini atlattım deyip kontrolleri bırakmak hiç de akıl karı değil.

Doğuştan gelen, soydan aktarılan başka bir genetik bozukluğunuz varsa bu da vücudunuzu, hormonlarınızı, hücrelerinizi etkileyebilir ve meme kanserine maruz kalabilirsiniz.

Son olarak bahsedebileceğimiz meme kanseri risk unsuru da tabi ki günümüzün en önemli sorunlarından biri olan obezitedir. Fazla yağı olan, obezite sorunu olan, aniden kilo alan ve veren, çok alkol kullanan, sigara kullanan kadınlarda meme kanseri olma riski diğer kadınlara göre daha yüksektir. Bu yüzden özellikle 40 yaşından sonra bu kötü alışkanlıkları bir kenara bırakıp hayatınızı bir düzene sokmaya çalışın.