Meme Kanseri Nedir?

  • 1 Star
    Loading...

meme-kanseri

Meme kanseri son zamanlarda adını en çok duyduğumuz kanserlerden biri olsa gerek. Nedir meme kanseri bir de kadınderki.com ağzından okuyun.  Meme uçlarından başlayan ve süt bezlerine kadar olan sistemlerdeki hücrelerde oluşan tümörün sisteme zarar vermesine meme kanseri diyebiliriz. Meme kanserinin sadece kadınlarda olması hatta sadece genç kadınlarda olması yanlış bir algıdır. Meme kanseri genç yaşlı bütün kadınlarda görülebileceği gibi genç yaşlı demeden tüm erkeklerde de görülebilir. Yaşı büyük olan kadınlarda daha sık görülür desek daha doğru bir ifade olur. Erkeklerde de yaşın ilerlemesiyle görülme sıklığı artar fakat erkeklerde bu oran oldukça düşüktür yani erkeklerde meme kanseri görülme şansı çok düşüktür. Genç kadınlarda ise son günlerde örneği oldukça fazladır. Yani kesinlikle gençliğinize güvenip mamografiden, testlerden kaçınmayınız hele hele birazdan bahsedeceğimiz belirtileri gözlemliyorsanız ve ihmal ediyorsanız tümör büyüyebilir ve kanser tüm vücudunuza yayılıp sistemlerinizi alt üst edebilir.

Meme kanserinin günümüzde bu kadar yaygın olmasının başta yiyecek ve içeceklerin içerikleri olmak üzere bir çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplere dayanarak yeme içmeye dikkat etmek, olabildiğince organik ürünlerle beslenmek çok önemlidir. Fakat ne kadar dikkat etseniz de genetik faktörler, doğuştan gelen sıkıntılardan da kanser etkisi vücutta görülebilir. Bu yüzden de sürekli kontrole gitmek, tedbiri elden bırakmamak, en ufak bir şüphede erken müdahalenin önemini bilmek çok önemli hatta hayati derecede önemlidir.

Meme kanseri belirtileri nelerdir sorusunun cevabını Meme Kanserinin Başlıca Belirtileri adlı makalemizde bulabilirsiniz.