Meme Kanseri Risk Faktörleri

 • 1 Star
  Loading...

Meme kanserinde risk faktörleri :

 • KADIN OLMAK : Evet en büyük risk faktörümüz tabiki kadın olmak 🙂
 • YAŞ : Adet döneminin başlamasıyla kadınlarda östrojen hormonu devreye girer. Adetin bitimine yani menopoza kadar bu hormon bizimle birliktedir. Östrojen hormonu kadınlar için önemli bir hormondur. Bu hormon meme kanseri oluşumunu nasıl etkiler ? östrojen hormonu kendi başına kanser hücresi oluşturmaz. Fakat memede oluşan kanser hücresini besler. Bu yüzden yaşımız ilerledikçe memelerimizin östrojene olan maruziyeti artacağından meme kanseri riskimiz artacaktır. Yani kadın olmak ve yaşlanmak bile bizim için risk faktörüdür.
 • DOĞURGANLIK ÇAĞI SÜRESİ : Doğurganlık çağı süresi az önce bahsettiğim gibi adetin başlamasından menopoza kadar olan süredir. Erken yaşta adet görme ve geç menopoza girme ile bu süre uzar .Bu süre ne kadar uzarsa da o kadar riskimiz artar.
 • İLK DOĞUM YAŞI : İlk olarak anne karnında gelişmeye başlayan meme dokumuz adet görme ile birlikte belli bir miktarda gelişimini tamamlar. Ancak ilk canlı doğumla birlikte meme dokusu tam olarak gelişimini tamamlayıp dışarıdan gelecek kötü etkenlere karşı dayanıklı hale gelir. 30 yaşından sonra ilk çocuğunu doğuranlarda bu yüzden risk fazladır. Çünkü gelişimini tamamlayamayan meme dış etkenlere karşı açıktır. Bizim için bu yüzden doğum yaşı önemlidir. Yapılan araştırmalar 30 yaşından önce doğumunu yapan kadınların 30 yaşından sonra doğumunu yapan kadınlara göre meme kanseri riskinin daha az olduğunu gösterir. Hiç doğum yapmamış kadınlarda tabiki bu risk hepsine göre daha yüksektir.
 • AİLEDE MEME KANSERİ ÖYKÜSÜ : Bu kapsamda sadece 1.derece akrabalarımızda varsa risk altındayız. Annemiz kardeşimiz yada çocuğumuzda meme kanseri varsa bizde risk altında olabiliriz.
 • MENOPOZDA HORMON KULLANIMI : Menopoz nedeni ile uzun süre hormon tedavisi gören kadınlarda risk artıyor. Ama tabi bu kullanırsanız kanser olursunuz demek değil. Bunun için menopoz yaşı önemlidir. Buda doktorunuzla görüşüp onun karar vereceği bir konu. Çünkü biz burada normal yaş sınırında menopoza girmiş fakat hormon yani östrojen alarak östrojene maruz kalma süresini uzatmaktan bahsediyoruz. Eğer erken yaşta menopoza girdiyseniz ve doktorunuz da bu şekilde söylüyor ise o zaman tabi ki süreyi fazladan uzatmış olmuyorsunuz. Bunun için hormon tedavisini mutlaka uzman hekim kontrolünde uygulayınız.
 • KİLOLU OLMAK : Yağ dokusu içinde bir miktar östrojen barındırır. Fazla kilolarımız varsa bu vücudumuzda daha fazla östrojen barındıracağız demek. Zaten kilolu olmak sadece meme kanseri için değil genelde bütün hastalıkların gidişatını kötü etkileyen bir faktördür. Fazla kilolarımızdan kurtulalım ! 🙂
 • BESLENME ŞEKLİ : Günde 1 bardaktan fazla yüksek dereceli alkol tüketmek , sigara , sağlıksız beslenme gibi faktörler riski arttırır.

SAĞLIKLI YAŞAM !!

Fazla kilolarınızdan kurtulun.

Alkol ve sigaradan uzak durun.

Egzersiz yapın. ( En azından günde 30 dk yürüyüş )

Sağlıklı beslenin.

Zaten Bunlara dikkat ederseniz sadece meme kanserinden değil bütün hastalıklardan korunmuş olursunuz.

esmer latin porno