Meme Sağlığı ve Meme Yapısı

  • 1 Star
    Loading...

Merhabalar sevgili okurlar 🙂

Bugün sizlerle kadın sağlığının en önemli sorunlarından biri olan meme sağlığından bahsedeceğiz. Meme denilince akla gelen şeyler herkes için farklıdır. Kimileri için kadınlığın bir unsuru demek , kimileri için çocuk beslenmesi demek , kimileri için cinsellik demek , kimileri içinse diğer organlar gibi vücudumuzun bir parçası… Her ne şekilde olursa olsun kadın sağlığı açısından önemli bir yerde olduğunu unutmayalım.

Peki meme sağlığını nasıl koruyacağız? Meme sağlığını tehdit eden şeyler neler? Meme ve hastalık kelimeleri yan yana gelince de sizin de sıklıkla duyduğunuz ve mememizi tehdit eden en büyük unsur kanser! Evet meme kanseri. Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan 10 kanser türünde ilk sıradadır. Dünyada 1.5 milyonun üstünde kadın bu hastalıkla karşı karşıya. Ülkemizde de bu oran yılda 30.000 kadının bu hastalığa yakalandığını gösteriyor. Böyle söyleyince kulağa korkutucu gelebilir. Ama bilinçlenme ve farkındalıkla birlikte görülme oranı artsa bile ölümler engellenebiliyor. Çünkü meme kanseri erken teşhis edilirse % 98 e kadar tedavi edilebilen bir hastalıktır. Yani korkulacak bir şey yok! Farkında olalım erken teşhis edelim. Her şey bizim elimizde.

Simdi sizlere meme kanserinden, meme kanserinin belirtilerinden, risk faktöründen bahsedeceğim. Bunları anlayabilmemiz için öncelikle memenin yapısını anlamamız gerekir.

Meme : Yapısını destekleyen bağ dokusundan , süt bezlerinden ve süt kanallarından oluşur.

Yukarıda yer alan şekil memenin iç yapısıdır. Dış yapısı ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Memenin büyüklüğü herkes için farklıdır. Bu büyüklüğü belirleyen aslında içinde bulundurduğu yağ dokusudur. Bir de doğuştan memelerimiz aslında simetrik değildir ve bu doğuştan gelen asimetri bizim için sorun teşkil etmez.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanserinde Erken Tanı

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Meme Muayeneleri

gizli çekim porno