Mide problemi Olanlar Nasıl Beslenmeli ?

  • 1 Star
    Loading...

Hayatımızda ki aldığımız besinlerin sağlığımıza büyük etkisi olmaktadır. Bu yüzden mide hassasiyetinde ve mide rahatsızlıklarında beslenme oldukça önemli bir yer etmektedir, midenin zor sindirdiği besinler rahatsızlığa sebep olabilir.

Sindirim bozukluğu; stres ve gerginlik gibi ruhsal bozuklukların yanı sıra böbrek ve karaciğer gibi iç organlarında rahatsızlık çekmesinden de kaynaklanabilir. Bu yüzden sebebini belirlemek gerekmektedir. Ancak her zaman beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Genel olarak mide rahatsızlığı çekenlere 3 ana – 3 ara öğün önerilmektedir. Öğünler az olacak şekilde atlanmadan yenilmelidir. Uzun süre aç kalmak, asitli içecekler, aşırı tuzlu yiyecekler ve kafein almak sindirimi güçleştirir ve mide tahrişine sebep olacağından tüketilmemesi gerekir.

Yemek yerken sıvı tüketimi azaltılmalıdır, sıvılar öğün aralarında içilmemelidir diyen uzmanlar sigaradan da uzak durulmasını öneriyor. Ayrıca hazır gıdadan kaçınılmalı, besinler yavaş ve iyi çiğnenilmelidir.

  • Mide Rahatsızlığı olanlara Uzmanlardan tavsiyeler:

✔ Turşu, limon tuzu, zeytin, sirke, soğan, sarımsak, acılı ve bol salçalı yiyecekleri olabildiğince az tüketiniz.

✔ Çok ekşi olmak şartı ile tüm peynir çeşitlerini tüketebilirsiniz. Ancak çok tuzlu peynirlerden uzak durunuz.

✔ Alkollü içecekleri, kola, soda, çay ve kahve gibi içecekleri toplamda günde 3-4 fincandan fazla içmeyiniz. Bunların yerine süt, ıhlamur, açık çay ve diğer taze bitki çayları, limonata, ayran, salep ve taze meyve sularından tüketebilirsiniz. Tüketeceğiniz meyve suyunun çok ekşi olmamasına dikkat ediniz.

✔ Hazır çorbalar ve içeriği bilinmeyen hazır gıdaları olabildiğince tüketmeyiniz. Yağda kavrulmamış, et suyu katılmamış, kremasız ve az yağlı çorbaları tüketebilirsiniz.

✔ Besinleri yavaş yavaş ve iyi çiğneyerek tüketin

✔ Yiyeceklerinizin çok sıcak ya da çok soğuk olmamasına dikkat ediniz.

✔ Tüm sebze ve meyveleri yiyebilirsiniz. Ancak bazı sebze ve meyveler midenizde ağrıya neden oluyorsa diyetinizden çıkarınız.

✔ Yağda kızarmış ve kavrulmuş etler, salam, sosis, sucuk, pastırma, salamura balık gibi besinlerden olabildiğince uzak durunuz. Haşlanmış, ızgara ya da fırında pişirilmiş kırmızı ya da beyaz et yemeye özen gösterin.

✔  Kremalı, çikolatalı, kızarmış tatlılar ve soslu besinlerden uzak durunuz. Beyaz ekmek, makarna, pirinç, mısır, irmik, erişte, şehriye kraker, bisküvi tüketebilirsiniz.

✔ Mayalı yapılmış hamur işi besinlerden; ağır şerbetli ve yağlı tatlılardan uzak durunuz. Şeker ve şekerli besinlerden, sütlü tatlılar ve meyveli tatlılar tercih edebilirsiniz.

✔ Kurubaklagil ( kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek ) yemeklerinin tüketimini azaltın çok sık tüketmekten kaçınınız.

✔ Yemek pişirirken yağı yakmamaya özen gösteriniz ve tüm yiyecekleri tencereye çiğden koyunuz, kavurmayınız.

✔ Sık beslenme programı mide korumada çok etkilidir. Günde en az 6 öğün tüketiniz.