• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Midemde Arada Ekşime, Yanma Oluyor Normal mi?

  • 1 Star
    Loading...

Gebelik döneminin 2. periyodunda başlayan, 3. Periyodunda yani 7-9 aylık hamilelik döneminde artarak devam edecek olan sıkıntılardan biri olan mide yanması ve mide ekşimesidir. Mide ekşimesi hatta ileri boyutu olan mide reflüsü hastalığı genelde stres, motivasyon bozukluğu, beslenme düzeninin bozulması, aşırı acı tüketimi gibi durumlarda meydana çıkmaktadır.
Mide ekşimesi ve yanması gebelikte olağan durumlar arasında yer almaktadır. Anne adayının rahim genişlemesi, bebeğin karında hızla büyümesi sonucu oluşan mide ekşimesi ve yanmasını, anne adayları riskleri, doğumu düşünerek bir de ateşlerlerse, yani yangına körükle giderlerse, bu mide yanması reflüye dönüşebilmektedir ve böylece ağrılar artacaktır.

Çoğu anne adayında görülebilecek olan gebelik reflüsü, korkmamanız gereken, ama dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Öncelik olarak küçük yanma ve ekşimelerle başlasa da midede oluşan yaranın ya da tahribatın artmasıyla ciddi sıkıntılara yol açabilir. En ideal çözümlerden bahsedelim hamilelik reflüsü için.
Anne adayları bunun önüne geçmek için, beslenme düzenlerine dikkat etmeli, acı yemekleri aşırıya kaçırmamalı, olabildiğince stresten, gerginlikten uzak durmalıdırlar.  Eğer ağrılarınız çok şiddetlenir ve mide bulantısı ve kusmaya kadar giderse tehlikeli olabilir, lütfen böyle durumlarda doktorunuza danışınız. Bir işin doktoru, uzmanı olamak gerçekten zordur. Midenizde bir sıkıntı varsa onun uzmanıyla görüşmenizde fayda var ama bu arada hamile olduğunuzu unutmayın ve kadın doğum doktorunuza da bu konuda bilgi verin. Aksi takdirde kopukluk yaşanırsa ilaç seçiminde, tedavi yöntemi seçiminde arada kalabilirsiniz.