Midemdeki Yanmaların Sebebi Nedir?

  • 1 Star
    Loading...

 hamilelikte_mide_yanmasi

 

Midede yanma gebeliğin ikinci periyodunda yani 4-6 aylık hamilelik döneminde görülen bir diğer sıkıntınız olacaktır. Bu yanmanın sebebi genel olarak midedeki asidin yemek borusuna doğru çıkarak orada yanma oluşturması, yemek borusunu zarara uğratmasıdır. Eğer yanma artıyorsa doktora gözükmekte fayda olacaktır çünkü mide yanması, mide reflüsüne dönüşmüş olabilir.

Gebelikte rahim anormal bir şekilde büyümeye başlar, hele hele gebeliğin 4-6 aylık dönemlerinde rahim büyüme hızını artıracaktır ve mideyi yukarı doğru itecektir. Mide yukarı çıkınca yemek borusuna yakınlaşacak ve dolayısıyla mide asidi de yemek borusuna yaklaşmış olacaktır.

Ve yine hormonları suçlamak yanlış olmayacaktır. Hormonlar çoğu sistemi etkilediği gibi sindirim sisteminizin elemanlarını da etkileyecektir ve sindirimin yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu da midenizde yanma olarak size geri dönecektir.

Pekala bu mide yanmasıyla nasıl baş edebiliriz? Bol yağlı kızartmalardan, yağlı yemeklerden kısacası yağlı her şeyden uzak durarak başlayın öncelikle. Kafeinli, asitli, çok şekerli, çok acı ve çok baharatlı yiyecek ve içeceklerde mide yanmanızı bir hayli artıracaktır. Gece uyurken de iki yastık kullanarak mide asidinizin yukarı çıkmasına engel olarak, yanmayı hafifletebilirsiniz. Bu dönemde ne kadar ağrı hissederseniz hissedin, doktorunuza başvurun ama sakın doktorunuza başvurmadan ilaç kullanmayın.