Moda & İnsan & Yaşam

  • 1 Star
    Loading...

Moda denince; birçok kişinin aklına ilk gelen şey, televizyonlarda izlediğimiz moda ile ilgili yarışma programları, ünlülerin giydikleri kıyafetler, mağazaların vitrinlerinde her yıl ya da her mevsim değişiklik gösteren kıyafetler gelmektedir. Buna rağmen moda kelimesinin belirli bir kalıba oturtulmuş, herhangi bir sözlük tanımı yoktur. Fakat bu konuda illa ki tanım yapmak gerekirse eğer şöyle bir tanım yapılabilir Moda kişinin üzerine yakışanı, giydiği zaman güzel durduğunu düşündüğü her türlü kıyafet, ayakkabı, çanta, aksesuar v.b. ürünlerin tamamıdır. Temiz ve düzgün bir şekilde giydiğimiz bir elbise, uzun yıllardır iyi bir şekilde baktığımız ve yine düzgün bir şekilde giydiğimiz bir pantolon veya ayakkabı da moda demektir.
moda

Aslında moda kavramı kişiden kişiye değişir, yani başka bir deyişle göreceli bir kavramdır. Bazı insanlara göre giydikleri kıyafet pek fazla eskimemişse, her hangi bir yırtığı, söküğü ya da kötü bir görüntüsü yoksa bu kıyafet de kendisine göre, kendi açısından moda olabilir. Bazı insanlara göre de mağazalardan alınan bir elbise, pantolon, ceket v.b. ürünler ne olursa olsun çok uzun süre veya gereğinden fazla giyilememektedir. Fakat yine de moda insanın kendine yakıştırdığı her şey olabilir. Alış veriş konusunda, moda ve güzellik konusunda, her yıl tercih edilen kıyafetler konusunda bize fikir verebilecek, tercihlerimiz konusunda bize rehber olabilecek, birçok yönden göz önünde bulundurmamızın bize fayda sağlayacağı ürünler ve seçenekler sunan internet siteleri mevcuttur.

kadın modası

Alışverişe çıkmadan önce, mağazaları gezip dolaşmadan önce, kendimize bir şeyler almadan ya da bakmadan, göz atmadan önce bu siteleri ziyaret etmek, ürünleri incelemek bize olumlu yönde fayda sağlayacak ve alacağımız ürün konusunda yardımcı olacaktır. Fakat bütün bunların yanında modanın iyisi kötüsü, eskisi yenisi olmaz, artık günümüzde 20 – 30 yıl önce ki kıyafetler, pantolonlar, ceketler en aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen tercih edilmektedir.

solo moda

Son yıllarda insanlarda eskiye dönüş gözlemlenmektedir. Bunun başlıca ve en önemli nedenlerinden birisi, insanların almış oldukları ürünlerin bazen düşük kalitede, zevklerine hitap etmeyen ürünlerle karşılaşıyor olmaları da etkili olmuştur. Ayrıca günümüzde birçok ünlü modacının ürünleri ve tasarımları her yıl ya da her dönem de mağazalarda ki, vitrinlerde ki yerini almakta ve yine bizlere fikir vermekte, tercihlerimiz konusunda yardımcı olmaktadır. Her yıl ya da yılın her mevsiminde yeni ürünler almasak bile modayı takip etmekte önemlidir çünkü bize gelecek yıl veya birkaç yıl sonrası için önemli ipuçları verebilir. Siz de modaya uzak kalmayın; ya modayı takip edin ya da kendinize özgü tasarımlar yaparak moda gündeminin ayakta kalmasına katkıda bulunun. Ama ne yaparsanız yapın modayı daima hayatınızda tutmaya gayret gösterin.