• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Moda nedir?

  • 1 Star
    Loading...

Bizce, moda; kitleleri peşinden sürükleyen akımdır. Bir ortama özgü ortaklaşa, yaşama, davranma, düşünce biçimi, yeni olan her şeye bağlanan bir gerçek. Çünkü modanın bulunmadığı bir yerden, etkilenmediği bir davranıştan, zaman diliminden ya da toplumdan söz edilemez. Tarihçiler bütün toplumlarda takılarını ve giysilerini süsleyici bir özellik taşımasının yanı sıra zenginliğini, belirlemiş olan dini ya da toplumsal durumu belirten simgeler olduğunu ortaya koymuşlardır. Fakat moda tanımı dendiği zaman akla gelen ilk şey, insanın kendine yakışanı giymesidir. Peki, insanın kendisine yakışan moda mıdır? tabi ki değildir. Modaya körü kürüne bağlanmak yerine yılın trendlerini, bize yakışan çizgilerini ve renklerini kendimize uygulayabiliriz. Yakışmayan, üzerimizde hoş durmayan bir kesimi ya da rengi sadece moda diye giyerek, trendy değil, sadece moda kurbanı olmuş oluruz. Bu yüzden vücudumuzu çok iyi tanımak, kusurlarımızı ve güzel yanlarımızı iyi bilmek, kendimize yakışan renk ve kesimler hakkında bilinçli olmak gerekiyor. Bunu yaparken de kendimize karşı dürüst olalım ki doğru seçim yapabilelim. Yani aynanın karşısında pembe gözlükleri çıkarmak lazım.

kadın moda

Genel hatlarıyla bunu bildikten sonra, yılın trendlerini bire bir değil de, bize uygun şekilde takip edip, günün modasını yakalayabiliriz. Giydiğimiz kıyafetler bizimi yansıtıyor yoksa olmak istediğimizi mi? Doğrusu, olmak istediğimiz kişi olabilirsek, işimiz kolaylaşacak. İçinde rahat hissettiğimiz sizinle bütünleşen, kendinizi yansıtan giysileri giyerek, değişik kombinasyonlar deneyerek, aksesuarlar kullanarak değişik kombinler yaratmak mümkündür. İlle de modaya uymak yerine farklı olmayı seçmekte bir tercih. Ama bunu yapabilmek belli bir kültür birikimi, bakış açısı gerektiriyor. Yani her yiğidin harcı değil kendi tarzını yaratmak. Ama kendi tarzlarını yaratan birçok insanda var bence, insanın kendi tarzını yaratması, çok önemli ve güzel bir histir. Aynı zamanda da, zor bir iştir tarz olmak isteyip de olamayanların sayısı da oldukça çoktur. Yani insan ister, farklı olmayı seçip ya da modaya uyduğu zaman çok ama çok dikkatli olmalıdır. Zira çok kötü sonuçlarda ortaya çıkabilir. Kötü sonuçların çıkmaması için dikkatli davranılmalı moda sitelerini haberlerini iyice araştırıp takip edilmelidir.
moda 2016

Günümüzde bu kötü sonuçların çıkmaması için, uğraşan bir modacı kitlesi vardır. Onlar; bizlerin iyi görünmemiz, için uğraşan kitlelerdir. Bu konuda, eğitim almış, hayatlarını, moda sektörüne adamış, insanlardır. Bu modacıları düzenli bir şekilde takip edildiği takdirde, kötü sonuçların çıkma olasılığı azalır. Moda’ya ayak uyduran, insanların sayıları gittikçe artıyor. Özellikle bayanların moda konusunda, oldukça bilgileri var. Erkekler moda konusunda biraz daha geride kalıyor. Halbuki en az bayanların, kadar erkeklerinde, moda konusunda bilgi edinmeleri gerekmektedir. Sonuçta, her insan güzel giyinmek ve kusursuz görünmek ister. En azından, az kusurlu görünebiliriz. Moda ile ilgili araştırmalar yaparsak. Kendimize neyin, nasıl, yakışacağını anlarız. Ve daha şık daha güzel görünürüz. Modanın, hayatımızdaki önemi ve değeri çok büyüktür.