Mürver Çiçeği Çayı

  • 1 Star
    Loading...

Mürver çiçeğini daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama faydalarını duysanız keşke daha önceden bilseymişim diyeceksiniz. Mürver çiçeği 10 milimetreye kadar büyüyen, beyaz renkli, hanımeli ailesinden olan bir çiçektir. Akdeniz bölgesinin aşırı nemli ve sıcak havası hariç Türkiye’nin her yerinde yetişen bir çiçektir. Mürver çiçeğini ormanlarda, çayırlarda belki de defalarca gördünüz ama faydalarını bilmediğiniz için toplamadınız. Aşağıdaki resimi incelediğinizde zaten ne kadar tanıdık bir çiçek olduğunu fark edeceksiniz.
mürver kürü Mürver çiçeğinin faydaları
Şimdi de mürver çiçeğinin faydalarından bahsedelim.
Çok iyi bir sindirim hızlandırıcıdır, bu özelliği ile kilo vermeye yardımcı olur.
İdrar söktürme konusunda rakiplerine göre çok üstündür.
Özellikle sigara içenleri ilgilendiren bir özelliği de balgam söktürücü özelliğidir.
Nezle, grip gibi ateşli hastalıklara birebirdir. Bu hastalıklar sırasında tüketildiğinde terletir ve hastalıktan bir an önce kurtulmanıza yardımcı olur.mürver diyeti Mürver çiçeği çayı nasıl yapılır?
Mürver çiçeği yaprakları ve çiçeği yaş haldeyken kullanılmaz. Bu yüzden çiçeği ve yapraklarını önceden güneş almayan bir yerde üç dört gün süreyle kurutmalısınız. Kurutulmuş halini de aktarlarda, bitki marketlerde bulabilirsiniz.
Kurutulmuş yaprak ve çiçeklerle çay yapmamız gerekiyor. Bir yemek kaşığının yarısı kadar kurutulmuş mürver çiçeğini demiğe koyup üzerine iki bardak soğuk su ilave ediyoruz ve çay demler gibi önce kaynamaya sonra ise demlemeye bırakıyoruz. Demlendikten sonra sıcak olarak tüketmeliyiz.
Mürver çayı sabah kalkar kalkmaz ve akşam yatmadan önce en az iki su bardağı içilmelidir. Düzenli olarak yapılmayan hiçbir diyet ya da içilmeyen zayıflama çayı faydalı olmaz lütfen düzene uyun.
Akşam yemekleri sonrası eğer fırsatınız olursa her gün olmaz ise haftada en az üç gün egzersiz yapın. Isterseniz mekik, isterseniz koşu, yürüyüş, bisiklet bu tercihi de size bırakıyoruz.
Bu çay ile kısa sürede önce ödemlerinizden kurtulursunuz sonra ise sağlıklı bir zayıflama yaşarsınız.