Muzun İyi Geldiği Sağlık Problemleri

  • 1 Star
    Loading...

Muz yüzyıllardır dünyanın en çok tüketilen meyvelerinden birisidir. Ayrıca en sağlıklı yiyecekler arasına da girmektedir. Muzu doğru miktarda öğünleriniz arasına koymak kilo vermenizi engellemez ve size bir çok fayda da sağlamaktadır. Bugün sizlerle muzun hangi sağlık problemlerine iyi geldiğini paylaşacağız.

  • Stres

Stres metabolizmayı değiştirebilmektedir ve potasyum seviyesini de düşürmektedir. Bu nedenle, muz yemek kaybettiğiniz bu mineralleri tekrardan kazanmanız anlamına gelmektedir. Çünkü herkesin bildiği üzere muz en iyi potasyum kaynaklarından biridir. Ancak muzun faydaları iyi bir potasyum kaynağı olmanın dışında, aynı zamanda bizi iyi hissettirme ve sakinleştirme konusunda da çok yardımcıdır.

  • Kabızlık

Muzun içerisinde bulunan pektin sayesinde hazma en iyi gelen gıdalardandır. Pektin sindirimi hızlandıran ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan bir lifttir. Bu özelliği muzun kabızlıkla savaşmasına ya da yavaş hazma karşı ideal kılar.

  • Regl öncesi şikayetler

Her gün muz yiyerek siz de kramplarınızı ve genelde relg ile bağdaştırılan ödemi azaltabilirsiniz. İlave bir faydası da ruh durumunuza iyi gelmesi ve adet öncesi sendromu yaşanırken gerilen sinirleri yatıştırmasıdır.

  • Depresyon

Depresyondan şikayetçi birçok insan muz yedikten sonra kendini daha iyi hissettiğini ifade etmektedir. Araştırmacılar bunun muzun içerisindeki temel amino asit olan triptofandan kaynaklandığını bulmuştur.