Önceki Aylara Nazaran Çok Halsiz Ve Yorgunum Normal mi?

  • 1 Star
    Loading...

Gebeliğin üçüncü periyodunda yani karnınızdaki bebeğin 7 aylık ve sonrasını içeren dönemde bir takım halsizlik, yorgunluk emareleri gösterecektir vücudunuz. Bunun başlıca nedenlerinden biri gerçekten vücudunuzun yorulmuş olmasıdır. Kolay değil en az 6 aydır karnınızda her geçen gün büyüyen bir bebek taşıyorsunuz, hormonlarınız 6 aydır anormal bir şekilde salgılanıyor, bebeğinizin ağırlığı her geçen gün daha da artarak belinizi, karnınızı, sırtınızı hatta tüm vücudunuzu zorluyor. Tabi ki doğum yaklaştıkça önceki dönemlere nazaran daha yorgun ve daha halsiz hissedeceksiniz. Bu durum oldukça olası bir durumdur.

Vücudunuzun yorulmasını en aza indirmek için elbette yapabileceğiniz bir şeyler mevcut. Örneğin gebelik boyunca da dikkat etmeniz gereken sıkıntılardan biri belinizi, sırtınızı dinlendirmemektir. Hamile kadınlarda hamilelik sonrası yüksek oranda bel fıtığı görülmektedir, bunu da göz önünde bulundurarak otururken belinize yastık koyma, ayaklarınızı uzatma gibi ufak tefek detaylarla yorgunluğunuzu hafifletebilirsiniz.

Eğer halsizlik baş dönmesine kadar, yorgunluk da yerinizden kalkamayacak kadar sizi etkiliyorsa hiç geciktirmeden bir doktora görününüz. Bu durumlar Allah korusun düşmenize, bebeğinize zarar gelmesine kadar gidebilir. Bu gibi kötü durumlar yaşamadan doktorunuza başvurun ve önleminizi alın. Ama eğer sadece yorgunluk ve halsizlik yaşıyorsanız vurun kafayı uyuyun biraz, siz hamilesiniz, kimse 3-5 dakikalık şekerlemeye birşey diyemez.