Osteoporoz (Kemik Erimesi) Nedir, Nasıl Oluşur?

  • 1 Star
    Loading...

Osteoporoz, halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen, insan vücudundaki kemiklerin yapısının zayıflayarak daha kolay kırılabilir, incinebilir, çatlayabilir hale gelmesine sebebiyet veren, genellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır. Kemikleri güçlü olmayan insanlar, proteinli, kalsiyumlu gıdalardan uzaklaştıkça, yaşlarının da ilerlemesiyle osteoporoz meydana gelebilir. Genellikle kadınlarda görülmesi aslında genetik bir sorun olarak düşünülse de erkeklerin fiziklerinin daha fazla kullanmalarından kaynaklı, kemik ve kas gruplarının daha dayanıklı bir şekilde oluşmasına dayanmaktadır.

Küçük yaşta süt için, yumurta yiyin, yoğurt yiyin denmesinin nedeni aslında ağaç yaşken eğilir misali, küçüklükten kemikleri güçlendirmenizi sağlamanızdır. Küçükken, gençken kalsiyumsuz, D vitaminsiz, proteinsiz gıdalar tüketen insanlarda görülme olasılığı daha fazla olduğu aşikardır. Bu yüzden kız, erkek demeden çocuklarınıza protein, kalsiyum içeren yemekleri zorla da olsa yedirerek kemiklerinin güçlenmesini sağlayın. Güneşe çıkmasını sağlayarak kemiklerin direnç kazanmasını sağlayın, yoksa hayatı boyunca çocuğunuzun kemikleri çok hassas olacaktır ve osteoporoz riski yüksek olacaktır. En ufak durumlarda bile kemiklerin kırılması, çatlaması kaçınılmaz hale gelebilir bu vitamin ve mineral eksikliği olması durumunda.

Ülkemizde en çok Ege bölgesinde görülen osteoporoz, en az ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde görülmektedir. Bunun sebebi Doğu Anadolu insanının etle daha çok içli dışlı olması, Ege insanının ise etten uzak, bitkiyle içki dışlı olmasıdır. Yani buradan da anlayacağımız üzere protein tüketimini kemiklere katkısını görmüş oluyoruz. Yeşillik, sebze yemeyin gibi bir imada kesinlikle bulunmuyoruz sakın yanlış anlamayın, proteinsiz kalmamanız gerektiğini vurgulamak istiyoruz.

Osteoporoz tedavisinin nasıl olduğunu okuyabilirsiniz.

Osteoporozdan kaçınmak için öneriler makalemizi inceleyebilirsiniz.