Osteoporoz (Kemik Erimesi) Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • 1 Star
    Loading...

Eğer yaşınız ilerlediyse, rutin kontrollerinizde ne olursa olsun, kemik erimesi ihtimalini de unutmayarak, onun kontrollerini de yaptırın. Özellikle eklem bölgelerinde ağrısı olanlar, kemikleri sızlayanlar doktor kontrollerini ihmal etmemelidirler, bunlar osteoporozun bazı belirtileridir. Sadece kemik erimesi değil ileri yaşlarda her şekilde doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin ve senede en az bir kere kemik erimesi, şeker, tansiyon gibi sık görülen hastalıklar için uzmana başvurun.

Doktorunuz osteoporoz teşhisi koyarsa, eğer çok kalınmamışsa size bazı egzersiz hareketleri verecek ve proteinli, kalsiyumlu gıdalar tüketerek üstesinden gelebileceğinizi söyleyecektir. Böylece ilaç tedavisi olmadan erken teşhisle sorunun üstesinden gelebileceksiniz.

Eğer osteoporoz hastalığınız biraz ilerlemişse, doktorunuz size ilaç tedavisi önerecektir. Osteoporozda kullanılan ilaçlar genellikle, kalsiyum, D vitamini ve protein ağırlıklı ilaçlar olacaktır. Yine kemik erimesiyle başa çıkmak için spor yapmanızı edecek ve güneşe bol bol çıkmanızı söyleyecektir.osteoporoz 2

Osteoporozu çok ilerlemiş hastalarda kemik kırılması, çatlaması gibi sorunlar ortaya çıkacağından doktor bir operasyon ile kırık ve çatlak sorunlarını çözecek ve sonrasında ilaç tedavisiyle devam edecektir. kemik erimesi yaşı ilerlemiş kişilerde daha fazla görüldüğünden bünyelerine zarar vermemek adına daha sakin geçecektir. Yani doktorlar yaşı ve diğer hastalıkları ve riskleri de göz önünde bulundurarak daha hafif ilaçlarla tedavi yapacaklardır.

Doktorunuzun osteoporoz tedavisiyle ilgili olan tavsiyelerine uymadığınız, ilaçları kullanmadığınız taktirde kemikleriniz daha da zayıflayacak, kırık, çatlak, bilek burkulması gibi sıkıntıları sürekli yaşar hale geleceksiniz. Bu yüzden kesinlikle doktorun önerdiği egzersizleri, tavsiyeleri ve ilaçları sıkı sıkıya takip ediniz.