Osteoporozdan (Kemik Erimesi) Kaçınmak İçin Bazı Öneriler

  • 1 Star
    Loading...

Osteoporoz nedir, nasıl oluşur adlı yazımızda, halk arasında kemik erimesi olarak adlandırılan hastalığın neden oluştuğunu, nasıl oluştuğunu açıkladık. Şimdi de sizlerle osteoporozdan kaçınma yollarından bahsedeceğiz.

Osteoporozdan kaçınmak için küçük yaşta çocuklar proteinli yemekler yemeye, güneşe çıkmaya, kalsiyumlu gıdalar almaya teşvik edilmelidir. Aksi taktirde kemik erimesi riskinin gelecekte artması, çocuğun kemik direncinin zayıf olmasına, vücudunun dirençsiz ve güçsüz olmasına sebep olabilirsiniz. Özellikle kız çocuklarının zayıflamak adına ya da kilo almamak adına sadece sebze tercih ederek başladıkları bu vitamin, mineral ve protein eksikliği durumu, sonrasında kemik erimesi gibi ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

Küçükken gerekli gıdaları almamış olsanız bile her yaşta yemenizi önerdiğimiz bazı yiyecekler de mevcut tabi. Örneğin kahvaltınızdan sütü ve peyniri, yemeklerinizden balığı, yoğurdu, beyaz ve kırmızı eti eksik etmemeye çalışın. Haftada en az bir gün balık günü yapın ve bunu hayatınız boyunca uygulayın. Balık pahalı bir yiyecek gibi gözükmesine karşın, her mevsim ucuz cinslerini de bulabileceğiniz bir gıdadır. Örneğin lüfer, barbun değil de hamsi, mezgit, çipura, levrek, alabalık gibi balıkları gayet de her mevsim ucuza bulabilirsiniz.

Kemiklerinizi dolayısıyla vücudunuzu güçlendirecek şekilde haftada en az 1 gün spor yapın, çocuklarınıza spor yaptırın. Yüzmek, kemikler ve kaslar için en ideal sporlardan biridir ama herkesin yüzme yapma imkanı yoktur. En az bir gün yürümek, koşmak da kemik erimesinden sizleri koruyacaktır. Kaç yaşında olduğunuz önemli değil, sporu hayatınızın her anında yapmalısınız, sadece kemikleriniz için değil, tüm vücudunuz ve sağlığınız için.