Ovulasyon (Yumurtlama) Testi nedir?

  • 1 Star
    Loading...

Ovulasyon yani bir diğer adıyla yumurtlama testi hamile kalma konusunda zamanı bir türlü tutturamayanlara yegane önerimiz. Neden mi? Aslında kadın vücudu bir ay içinde en fazla aslında 2-3 gün süreyle hamile kalmaya müsaittir. Bu da özellikle adeti düzensiz kadınlarda ya da adet takibi yapmayan kadınlarda hamile kalamama sorunlarına yol açar. Bu yüzden hamilelikte sağlık açısından partnerinizin ve sizin bir sıkıntınız yoksa yumurtlama testi kullanarak doğru zamanı saptayabilirsiniz. O tarihlerde cinsel ilişkiye girerek de hamile kalma olasılığınızı bir hayli artırmış olursunuz.

Ovulasyon testleri hormon değerlerini ölçtüğünden yumurtlama zamanını doğru olarak verirler. Ama doğru yumurtlama zamanında ilişkiye girmeniz hamile kalacağınız anlamına gelmez. Yani hamileliğin gerçekleşmesi sadece yumurtlama zamanına bağlı değildir, gebelik olayı birçok fizyolojik olaylar bütünüdür. Bu yüzden yumurtlama testi kullanmayı kesin gebe kalacağınızı düşünerek lütfen psikolojik vakalar yaşamayın.

Yumurtlama testi doğru kullanıldığında özellikle adeti düzensiz adete sahip olan kadınların gebe kalma ihtimalini bir hayli artırır. Eğer defalarca kez denemekten ve yumurtalama günlerini kaçırmaktan korkuyorsanız, ovulasyon testi kullanmak bunların önüne geçecektir.