Persentil Hesaplama

Persentil ne demektir?

Persentil aslında bebek geliÅŸimi konusunda tutulan bir istatistiktir. Yani ülkemiz Türkiye’de bulunan çocukların boy, kilo ve yaÅŸları hesaba katılarak tutulan istatistiklerin veritabanında tutulması ve sonrasında bu verilere göre çocuÄŸunuzun hangi dilimde olduÄŸunu gösteren bir istatistiktir. Bu ÅŸekilde çocuÄŸunuzun kilo ve boyunun yaşına göre normal mi anormal mi olduÄŸunu görebilir, buna göre bir önlem alabilirsiniz.

Persentil Hesabı nasıl yapılır?

Persentil hesabı bir örnekler açıklanırsa daha iyi olacaktır. ÖrneÄŸin bebeÄŸinizin doÄŸum tarihi Åžubat 2015. Sizin bebeÄŸinizin doÄŸum tarihine yakın bebekler ile karşılaÅŸtırmasını yapmak için doÄŸum tarihi ile birlikte bebeÄŸin kilo ve boyunu da girmelisiniz. Bebeklerin doÄŸum tarihleri, boy ve kiloları istatistiksel olarak kayıtlı olduÄŸu için Türkiye’deki bebekler arasında ne gibi bir istatistiÄŸe sahip olduÄŸunu göreceksiniz. Mesela ağırlık için persentil deÄŸeri %75-90 arası çıkmış olsun. Bunun anlamı bebeÄŸinizin kendi yaşına yakın bebeklerin yüzde 75-90 aralığından daha iyi bir kiloda olduÄŸudur. AYnı ÅŸekilde boy persentil deÄŸeri de %50-75 çıkmış olsun. Boyunun da yakın yaÅŸlardaki çocukların yüzde 50-75 kadarından daha fazla olduÄŸunu gösteriyor.

Persentil hesabı bebeÄŸin geliÅŸiminin ne kadar normal gittiÄŸini görmek için yapılan bir istatistik hesabıdır. %3 ila %97 arasında çıkan deÄŸerler normal olarak kabul edilir. EÄŸer 3’ten küçük ya da 97’den büyük çıkarsa bunu anormal olarak düşünmeyin ama yine de bir doktora görünün emin olmak için. Genetikten gelen bazı genler, çocuÄŸun minyon ya da iri olmasına sebep olabilmektedir.

Persentil hesabı 0-36 ay arası bebeklerin gelişimi üzerine kurulu olduğundan 3 yaşından sonra çok da dikkate alınmamalıdır. Çocuk ideal kilo ya da ideal boy hesaplama için ideal bir yöntem olan persentil hesaplama oldukça sık olarak kullanılmaktadır.