Persentil Hesaplama

Persentil ne demektir?

Persentil aslında bebek gelişimi konusunda tutulan bir istatistiktir. Yani ülkemiz Türkiye’de bulunan çocukların boy, kilo ve yaşları hesaba katılarak tutulan istatistiklerin veritabanında tutulması ve sonrasında bu verilere göre çocuğunuzun hangi dilimde olduğunu gösteren bir istatistiktir. Bu şekilde çocuğunuzun kilo ve boyunun yaşına göre normal mi anormal mi olduğunu görebilir, buna göre bir önlem alabilirsiniz.

Persentil Hesabı nasıl yapılır?

Persentil hesabı bir örnekler açıklanırsa daha iyi olacaktır. Örneğin bebeğinizin doğum tarihi Şubat 2015. Sizin bebeğinizin doğum tarihine yakın bebekler ile karşılaştırmasını yapmak için doğum tarihi ile birlikte bebeğin kilo ve boyunu da girmelisiniz. Bebeklerin doğum tarihleri, boy ve kiloları istatistiksel olarak kayıtlı olduğu için Türkiye’deki bebekler arasında ne gibi bir istatistiğe sahip olduğunu göreceksiniz. Mesela ağırlık için persentil değeri %75-90 arası çıkmış olsun. Bunun anlamı bebeğinizin kendi yaşına yakın bebeklerin yüzde 75-90 aralığından daha iyi bir kiloda olduğudur. AYnı şekilde boy persentil değeri de %50-75 çıkmış olsun. Boyunun da yakın yaşlardaki çocukların yüzde 50-75 kadarından daha fazla olduğunu gösteriyor.

Persentil hesabı bebeğin gelişiminin ne kadar normal gittiğini görmek için yapılan bir istatistik hesabıdır. %3 ila %97 arasında çıkan değerler normal olarak kabul edilir. Eğer 3’ten küçük ya da 97’den büyük çıkarsa bunu anormal olarak düşünmeyin ama yine de bir doktora görünün emin olmak için. Genetikten gelen bazı genler, çocuğun minyon ya da iri olmasına sebep olabilmektedir.

Persentil hesabı 0-36 ay arası bebeklerin gelişimi üzerine kurulu olduğundan 3 yaşından sonra çok da dikkate alınmamalıdır. Çocuk ideal kilo ya da ideal boy hesaplama için ideal bir yöntem olan persentil hesaplama oldukça sık olarak kullanılmaktadır.