Porselen Makyaj En Kolay Nasıl Yapılır?

 • 1 Star
  Loading...

Cildinizin muhteşem görünmesi için tabi ki doğru makyaj mağzemeleri ve ortaya çıkartılmak istenilen kusursuz ten makyajı denilince de akla porselen makyaj geliyor. Aynı poselen bebekler gibi pürüzsüz bir ten görünümüne kavuşmak ise aslında o kadarda zor değil. Önemli olan bazı ipuçlarını bilmek.

Porselen makyaj nedir?

Genelde akne, sivilce izi, leke gibi cilt sorunlarını ve pürüzlerini gizlemek isteyenlere, gelin makyajında sık sık kullanılan porselen makyajı, fotoğraf çekimleri zamanında ya da özel davetlerde kullanabilirsiniz. Hatta sık televizyona çıkan, kırmızı etkinliklerinde boy gösteren ünlü yıldızlar da porselen makyajın nimetlerinden faydalanırlar.

Porselen makyajda kullanılan malzemeler nelerdir?

Porselen makyajı elde etmek için mutlaka bir makyaj bazına, ten rengine uygun fondötene, transparan pudraya, ten renginden 1 veya 2 ton açık renkte kapatıcıya, şeftali tonlarında allığa ihtiyacın var. Özellikle gece makyajında kullanılacaksa göz makyajının da yoğun olması için takma kirpik, etkili bir maskara, siyah eyeliner, göz makyajı bazına ve dudaklar için de göz makyajın koyuysa nude, açıksa da kırmızı, bordo gibi rujlara ihtiyacın var.

Porselen makyajda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Porselen makyaj tercih edileceği zaman özellikle gece makyajında kullanılmasına özen göstermenizi öneririz. Çünkü gündüz makyajında yoğun yerine daha doğal görünen makyajları kullanmalısınız. Ayrıca makyajı yapmaya başlamadan önce cildini iyice temizlediğinden ve nemlendirdiğinden emin olmalısınız. Makyajı temizlerken de porselen makyaj biraz yoğun formda bir makyaj olduğu için iyice temizleyip, gözeneklerini makyaj kalıntılarından arındırmayı sakın unutmayın!

Porselen makyaj nasıl yapılır?

 1. Cilt tipine uygun bir temizleyici ile tüm yüzünüzü yıkayın ve kirlerden arındırın. Hatta yüzünüzü pürüzlerden arındırmak için de peeling yapabilirsiniz. Ancak kullandığınız peeling’i nazikçe uygulamaya özen gösterin.
 2. Yağ içermeyen, su bazlı bir nemlendirici yardımıyla yüzünüzü nemlendirin.
 3. Gözenek görünümünü gizleyen, cildinin pürüzsüz görünmesini sağlayan makyaj bazı olmadan bir porselen makyaj düşünülemez. Siz de bir makyaj bazını tüm yüzüne uygulayarak hem makyajının daha kalıcı olmasını, hem de kusursuz bir görünüm oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 4. Kullanacağınız fondöten mutlaka ten rengine uygun olmalı. Tüm yüzünüze fondöteni bir makyaj süngeri ile ya da fondöten fırçası ile uygulayarak maksimum düzeyde kapatıcılık sağlayabilirsin. Ayrıca fondöteni boynuna ve dekolte bölgene de uygulamayı da unutmayın.
 5. Göz altlarını aydınlatmak, leke ve sivilceleri gizlemek için kapatıcıdan da yararlanabilirsiniz. Kapatıcı uyguladıktan sonra ise özellikle cildiniz yağlı ise transparan pudrayı yağlı bölgelere ve kapatıcıyı sabitlemek için göz altına uygulayabilirsiniz.
 6. Şimdi sıra yanakları renklendirmede , Şeftali ya da açık pembe gibi doğal tonlarda allığı, yanak oyuklarına uygulayın.
 7. Ten makyajınız sona erdi. Yüzünüzde belirgin odak noktasını olmasını istediğiniz yeri seçmelisiniz. Gözler mi yoksa dudaklar mı ?

Gözleri ön plana çıkarmak!

 • Göz kapaklarına far bazı uygulayarak göz makyajınızın sabit kalmasını sağlayın
 • Göz kapağına baz olarak krem renginde bir göz farı uygulayıp, katlanma noktasına koyu gri tonda göz farını uygulayın.
 • Göz kapağının dış kısmına, şakaklarına doğru siyah göz farını uygulayın
 • Bu siyah farı alt kirpik diplerine de, kesik uçlu far fırçasıyla uygulayın.
 • Kolay uygulama için keçe uçlu bir eyeliner yardımıyla, göz pınarından göz bitimine kadar bir çizgi çekip, göz bitiminden şakaklarına doğru minik bir çizgi daha çekerek kuyruklu eyeliner görünümünü elde edin.
 • Hem alt, hem de üst kirpiklerine bir kaç kat, bolca maskara uygulayın. Maskara uygulamadan önce de kirpik kıvırıcı yardımıyla kirpiklerini kıvırmayı unutmayın.
 • Son olarak dumanlı, yoğun göz makyajını dengelemek için, nude tonlarda bir dudak parlatıcı ya da ruj uygulayarak makyajı sonlandırabilirsiniz.

Dudakları ön plana çıkarmak!

 • Öncelikle kaşlarınızın seyrek kısımlarını doldurmak ve kaşlarınızın daha dolgun görünmesi için kaş kalemi ile kaşlarınızı doldurabilirsiniz. Ancak bunun da öncesinde kaşlarınızı şekillendirmelisiniz.
 • Göz kapaklarnıza krem tonda bir göz farı uygulayıp, siyah eyeliner ile göz pınarlarından gözünüzün dış kısmına kadar bir eyeliner çizgisi oluşturun. Sonrasında da hem alt hem de üst kirpiklerine bolca maskara uygulayın.
 • Ardında dudaklarınızı nemlendirici dudak balmıyla iyice nemlendirin. Hatta makyaja başlamadan önce dudaklarına da peeling yapıp ölü derilerden arınmasını sağladıktan sonra nemlendirici uygulayabilirsiniz.
 • Şimdi hangi ruju kullanacağınıza karar vermelisin. Porselen makyaj ile kırmızı ruju tercih edebilirsin.
 • Kullanacağınız rujun rengine uygun tonda bir dudak kalemini kullanarak ve dudak kıvrımlarından başlayarak tüm dudağını kalemle çerçevele. Eğer biraz daha dolgun bir dudak görünümü oluşturmak isterseniz, kalemi çok hafifçe taşıyarak uygulayabilirsiniz.
 • Ardından rujunuzu dikkatlice çerçevelediğin kısımların içerisine uygulayın. Kağıt peçete yardımıyla rujunun fazlasını silip, bir kat daha uygulayarak yoğun bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Son olarak, makyaj sabitleyici spreyi yüzüne uygulayıp, makyajınızın kalıcı olabilmesini sağlayabilirsiniz..