Ramazanda Zayıflamak İsteyenler Buraya

  • 1 Star
    Loading...

Ey mübarek ramazan, kilosu olanları zayıflat, kilosuz olanlara kilo aldır. Bu dua zayıflatacak olsa keşke sizi 😉 Ramazan ayında kilo alanlardansanız yemekleri abartıyorsunuz veya muhtemelen iftardan sahura kadar ağzınız hiç boş durmuyor. Yanlışsam yanlışsın deyin. Diğer ihtimalle sahurda ve iftarda normal şartlarda yiyen insanların kilo alması çok küçük bir ihtimaldir.

Ramazan ayı zorlu bir süreç. Hele hele son yıllarda oruç 16-17 saatlere kadar çıkıyor. Çok ciddi bir rakam bu düşünüldüğünde. 16-17 saat vücudunuza içecek dahil hiçbir şey girmiyor. Doğal olarak da yağların parçalanması biraz zorlaşıyor. Bu yüzden özellikle sahurda en az 1-1,5 litre arası su için.
ramazan diyeti

Biliyorsunuz vücutta nelerin nasıl yandığını. Önce varsa karbonhidrat ardından yağ en son ise protein yanıyordu. Yani siz eğer protein ağırlıklı beslenirseniz ve karbonhidratı bırakırsanız sıra direk yağa geliyordu. Böylece zayıflama gerçekleşiyordu.

Bu yüzden biz de bu mantıktan faydalanarak besleneceğiz. Sahurda ekmek, pide, makarna, pilav, patatesi unutun. Daha benim sayamadığım karbonhidratlı gıdaları da unutun. Bir ya da iki tane yumurta, bir kase müsli, iki ya da üç tane hurma, zeytin, peynir, sebzeler, yoğurt sahurda tüketilebilecekler arasında.

İftarda ise yine aynı mantık devam ediyor. Sıcak bir çorba her gün için. Mideyi müthiş rahatlatacaktır. Et yemeği, sebze yemeği, zeytinyağlı yemekler tüketilebilir. Önemli olan tüketeceğiniz bu besinlerin az yağla pişirilmesi ve içerilerinde karbonhidrat barındırmamasıdır. İftarda da bol sıvı tüketmeye çalışınız.

ramazan ayı zayıflama

Evet bir diğer önemli ayrıntı da iftardan sahura kadar olan vakitte ne yapmanız gerektiği. İki ihtimal var. Ciddi miktarda kilo vermek istiyorsanız sade kahve ya da şekersiz çay dışında bir şey tüketmeyin. Ama vermek istediğiniz kilo çok fazla değilse meyve ve kuruyemiş de tüketebilirsiniz.

Gelelim en sevmediğiniz kısım olan spor bölümüne. Biliyorum ramazan ayı aslında spor için pek uygun bir zaman değil ama iftardan sonar bir boşluğa ne olursa olsun yarım saatlik egzersiz sıkıştırın. Bu egzersizin yarısını yürüyüş, koşu, eliptik bisiklet gibi kardiyo hareketlerine, diğer yarısını ise bölgesel egzersizlere ayırabilirsiniz. Böylece sporla birlikte hem ramazanda iftar sonrası şişliklere mahal vermemiş olacaksınız ve sindirim sıkıntısı yaşamayacaksınız, hem de hızlı bir şekilde zayıflayacaksınız.