Saçınız Şeklini Nereden Alıyor?

  • 1 Star
    Loading...

Saç şekli nasıl oluşur, saç şekli genetik midir gibi sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Saç insan vücudundaki diğer kıllara göre çok daha hızlı uzayan, bu yüzden de şeklini, rengini çok hızlı kaybeden bir yapıdır. Günde ortalama 0,3-0,5 mm uzayan saç her uzadığında gücünü kaybeder. Saç ilk doğan bebekte daha yavaş uzarken, 6 ay geçtikten sonra bir yetişkinin saçı gibi uzamaya başlar. Ama gerçek şeklini ve rengini 6 ay sonra almaz. Hatta çoğu insanın küçükken sarışın olduğunu, sonradan esmerleştiğini duyarız. Saç renginin ve şeklinin de tam olarak oturması zaman alır.

saç şekilleri

Saçın şekli yani kıvırcık, düz ya da dalgalı olması insanlarda birçok nedenden kaynaklanmaktadır. Bunların başında insanın yaşı, hormonları, ırkı ve genetik yapısı gelmektedir. Irkın saç üzerindeki etkisini düşünürsek Afrikalı birinin saçıyla Japonların saçını kıyasa sokabilir ve bu ırkların saçları arasındaki farkları düşünerek bir sonuca ulaşabiliriz. Afrika’da yana da sıcak memleketlerde olan saçlar nispeten daha az sıcak olan yerlere göre daha dayanıklı ve gür olmasının sebebi vücudun adaptasyon ve mutasyon süreciyle alakalıdır.

sac-bakimi

Biz Türklerin saçları ise genelde düz yapılı olmasına rağmen, kıvırcıklık geni bulunan sülalelerde kıvırcık insanlarda görülebilmektedir. Yalnız bu konuda düşündüğüm bir şey var. Biz kadınlar saçlarımız kıvırcık olsa saç düzleştiricisi kullanıp düzleştirmeye çalışırız, düz saçlarımızı bigudilerle, saç kıvırıcısı ile kıvırcıklaştırmaya, dalgalandırmaya çalışırız. Bunun nedeni hala anlaşılamamıştır. Halbuki saçlara yapılan bu uygulamalar saçlarınızı her ne kadar güzel gösterse de, aslında saçlarınızı hem güçsüzleştirir, hem de erken dökülme, kepek gibi sıkıntıların meydana gelmesine neden olur. Saçlarımıza sürdüğümüz kimyasal maddeler, 140 derecenin üstüne çıkan düzleştirici ve kıvırıcılar saçlarımıza dışarıdan güzel bir görüntü verse de saçlarımızı yıpratır ve zayıflatır.

Doğal güzellik bizlerin en güzel halidir, bunu asla unutmamalıyız ve yaptığımız bakımlara ve kullandığımız ürünlere oldukça özen göstermeliyiz.