Saçlarım Kırılıyor

  • 1 Star
    Loading...

Çoğu zaman daha güzel görünmek için kullandığımız parlatıcılar, jöleler, briyantinler, saç parfümleri, düzleştiriciler ve daha sayamayacağımız kadar çok olan saç bakım ürünleri olarak satılan ürünler saçlarımızı geçici olarak güzel gösterebilir. Altını çiziyoruz geçici güzellik. Tabi bu ürünlerin kullanılması gerek firmaların gerek global ekonominin yararına olduğundan her yerde karşınıza reklamlar çıkacaktır. Bu reklamlara duyarsız kalabilecek misiniz bilmiyoruz tabi.

saç kırılması

Reklamların, çevrenizdeki insanların, arkadaşlarınızın baskısıyla ürünleri kullanmadan durmak kolay olmayacaktır.  Ama her akşam eve geldiğinizde saçlarınıza dokunduğunuzda bile bir önceki günkü yatmadan önceki halinizden çok daha fazla saçınızda kırık olduğunu göreceksiniz. Neden mi? Çünkü saç bakım ürünleri olarak satılan, yüzde doksanı kimyasal maddelerden yapılan bu ürünler saçlarınızı yıpratır; dökülmesine, zayıflamasına kırılmasına sebep olur.

Aslında saçlarınızı bitkisel şampuanlar kullanarak ve bol su kullanarak yıkasak saçlarınızın ne kadar doğal ve canlı gözüktüğünü fark edeceksiniz ve bu kimyasal maddelerden yavaş yavaş kurtulmaya başlayacaksınız. Reklamlarda gördüğünüz gür, canlı saçları olan, mükemmel (!) şampuan ya da saç bakım ürünü olarak sizlere görünen ürünleri kullanan kadınların gerçek saçlarını görseniz ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz. Yani rica ediyoruz reklamlara, söylentilere inanmadan saç bakımınızı, cilt bakımınızı doğal olarak yapın.

Pekala saçlarınızın böyle gür ve canlı görünmesi için, az kırılması için önerilerimiz var sadece bu ürünlerin zararlarını değil aynı zamanda nasıl güzel saçlara sahip olacağınızı da burada anlatacağız. Önceliklere başlığımızdaki gibi saç kırılmasına engel olmak için yapmamız gerekenlerden bahsedelim.

Öncelikle uzun zamandır kimyasallarla beslediğiniz saçlarınızın bundan arınmaya ihtiyacı var. Bunun için ilk önerimiz saçlarınızın kırıklarını gerçekten güvendiğiniz bir kuaföre giderek aldırmanız. Saç kırıldıkça, çatallaştıkça zayıflar çünkü. Zayıf saça bakım da zayıf olur. Kırıklarınızı aldırdıktan sonra ilk işiniz eve gelip doğal zeytinyağlı sabunla saçlarınızı güzelce yıkamanız. Sonrasında ise bunu en az iki günde bir tekrar ederek saçlarınızı bir ay boyunca boyunca zeytinyağlı sabun ya da doğal bitki özlerinden üretilen başka bir sabun ya da şampuanla yıkamanız gerekir. Bu yıkamalar sonrası saçlarınız daha hızlı uzayacaktır ve böylece saçların doğal hali dipten çıkmaya başlayacaktır. Bu süreçte tavsiyemiz şampuanınızın içine çam terebentin katarak saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamanızdır. Çam terebentin her türlü aktarda bulabileceğiniz saçların daha hızlı uzamasını ve güçlenmesini sağlayacak olan bitkisel bir üründür.

çam terebentin

Saçlarınız bu bir aylık süreçte uzayacak, güçlenecek böylece kırıklarınız azalacaktır böylece saçlarınız yavaş yavaş daha güzel, canlı ve gür bir görünüme sahip olacaktır. Bir aylık saçlarınızı doğal ürünlerle beslemenin sonunda tabi ki saçlarınızdaki kırıklarınız tamamen yok olamaz. Bunun bir ayda biteceğini söyleyen hiçbir kaynağa ve kimyasala inanmayınız. Bunu söyleyen kimyasal maddeden yapılan ürün satan saç bakım firmaları bunun geçici bir çözüm olduğunu sizlerden hep saklayacaktır. Zaten kalıcı bir çözüm sağlayan saç bakım ürünü olsa firma bu ürünü bir kere satar daha sonra imalatını durdurur öyle değil mi ? Neden sürekli aynı ürünü alıyoruz? Neden almak zorunda kalıyoruz hatta?  Çünkü saç bakım ürünleri hep geçici çözümler sunuyor.

Bir aylık sürecin ardından artık saçınızı bol doğal vitamin ve mineral içeren şampuanlarla yıkama vakti gelmiştir. Bu süreçte saçınızdan ve saç diplerinizden kimyasal maddeler sökülmeye başlayacağından saçınızda çok az kepek oluşabilir. Ama bu kepeği de doğal yollarla gidermeniz çok önemlidir. Bundan saç kepeklenmesi bölümünde bahsedeceğiz. Bol vitamin ve mineralli doğal şampuanınızı en az 3 ay süreyle kullanmanız sonucunda saçlarınızın ne kadar güzel görüneceğini tahmin bile edemezsiniz. Bu arada şunu da atlamadan söyleyelim ilk bir ay ve sonraki üç ayda saçı güçlendirme evresinde saçlarımıza kesinlikle düzleştirici gibi şeyler sürmüyoruz. Duştan çıkar çıkmaz saçlarımızı güzelce tarayarak zayıf saç tellerimizin kopmasını yerine doğallarının çıkmasını sağlıyoruz.

Bu geçen dört ay sonunda ister saçlarınızı rutin olarak bol vitamin ve mineralli şampuanlar isterseniz de normal bitkili şampuanla yıkayın. Bir sene sonra saçlarınızın kırığından eser olmadığını göreceksiniz.