• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Saçlarımı Hangi Sıklıkta Yıkamalıyım?

  • 1 Star
    Loading...

Bu konuda yıllardır süregelen bir tartışma söz konusu gerek kuaförler gerekse bu konuda uzman olan insanlar arasında. Kimi diyor ki saç her gün yıkanmalı, diğeri diyor ki hayır çok yıpranan saç yıpranır, bir kaç günde bir yıkanmalı. Biz de kadinderki.com sitesi olarak yani kadının sesi olarak bu konuyla ilgili ir araştırma yaptık ve bazı sonuçlar bulduk, şimdi sizlerle bunları paylaşacağız.
Öncelikle şunu belirtelim saçların yıkanma sıklığı tamamen saçların nasıl bir yapıda olduğu ile ilgilidir. Yani saçlar yağlı mı, boyalı mı, kimyasal bir ilaç kullanılıyor mu, dökülme var mı bunların hepsinden bahsedeceğiz.
saç nasıl yıkanırEğer saçlarınız yağlıysa ve doğal renginde kullanıyorsanız, saçınızda açılma olacak dökülme yoksa ve herhangi bir ilaç tedavisi görmüyorsanız (saçlarınızla ilgili) saçlarınızı her gün yıkamanızda ve yağdan arındırmada hiç bir sıkıntı yok. Saçınızı rahatlıkla her gün ya da gün aşırı yıkayabilirsiniz.
Eğer saçlarınız boyalıysa ya da bir ilaç kullanıyorsanız yani kimyasal maddelerle saçınız temas halindeyse her gün yıkamak çok da mantıklı değil. Bu durumda saçlarınızı 3 günde 1 kere yıkamak ya da haftada üçü geçmemek üzere yıkamak daha doğru olacaktır. Aksi durumlarda hem boyanız hızlı akar, hem de sürekli su ile temas ettiğinizde ilaçlar etkisini çok hızlı kaybeder.saç nasıl yıkanmalıEğer saçlarınız güçlü ise, kalın telli ise, yağ oranı az ise yani kısaca müthiş saçlara sahipseniz (inandığınız değil gerçek olan önemlidir) saçlarınızı haftada bir ya da iki defa bile yıkayabilirsiniz. Evet tabi bu sürekli dışarıda bulunanlar için geçerli değil. Aksi taktirde güçlü ve pis saçlara sahip olmuş olursunuz 😀 Ama ofis ortamında çalışan biriyseniz ya da ev hanımıysanız haftada bir ya da iki kere saçınızı yıkamakta bir sıkıntı olmayacaktır.