Sağlıklı Bir Yaşam için 5 Önemli Detay

  • 1 Star
    Loading...

Hep diyoruz sağlıklı yaşam sağlıklı beslenme diye kim ne kadar uyguluyor ki bunları? Sağlıklı bir yaşamın temelinde aslında 5 önemli detay yatar. Bu detaylar her uzmanın her diyette, her programda ağzında olan, sürekli yazılan beş detay aslında. Biz bu sağlıklı yaşam şartlarını sizler için bir araya getirdik ve faydalarından bahsettik.

  • Düzenli Beslenmek

Düzenli beslenme kim bilir kaç kere duyduğunuz bir şeydir. Nedir bu düzenli beslenme. Aslında gün içinde sürekli aç hissetmiyoruz ama piyasada bulunan lezzetli (fakat zararlı) abur cuburlar bizi hataya zorluyor. Aslında doğru olan günde sadece 3 öğün yemek yemek, bunun dışında da çay, kahve içerek hayatımızı sürdürmek. Neden düzgün bir 3 öğün?Aslında vücutta kilo alma ve verme ile ilgili 2 önemli hormon vardır. Bunlardan birisi insülin, diğeri ise leptin hormonudur.Bu iki hormon birbirleriyle ters orantılı olarak çalışır. Yemek yerken insülin yükselmeye başlar, aslında kan şekerini de düzenleyen bir hormon olduğundan ağzınıza ne zaman bir şey atsanız yükselecektir. Leptin hormonunun görevi ise doyduğunuzun sinyalini beyne göndermektir. Yani aslında leptin olmasa balıklar gibi çatlayana kadar yeriz. Leptin hormonu yemekten yaklaşık bir saat sonra yükselmeye başlar ve bir süre yükseldikten sonra düşer ve yine acıkırız. Bu arada geçen süre 4 ila 8 saat arasıdır ve insandan insana farklılık gösterir. Tam leptin yükselirken ağzınıza attığınız bir şeker leptinin düşmesine, insülin hormonunun yükselmesine neden olacağından doyduğunuzu anlayamacak ve atıştırmaya devam edeceksiniz. Atıştırdıkça kilo alacaksınız ve bunun sonu gelmeyecek. Zayıflama için günde 3 öğün düzenli bir şekilde yemek yemek çok önemlidir yani sağlıklı yaşam için.

  • Bol Bol Su İçmek

Yok mudur ” su gibisi de yok ha” klişesi. Gerçekten de bir klişe olmasının sebebi aslında gerçekten su kadar yararlı bir şey olmamasından kaynaklıdır. Su içmenin yararları saymakla bitmez ama en önemlilerinden bahsedelim biz. Su içerseniz, kilolardan kurtulursunuz. Kilo vermek için müthiş bir kaynaktır su. Vücudunuzda depolanmış yağlar parçalanmadan erimezler. Su müthiş bir yağ parçalayıcıdır. Parçalanan yağların yakılması daha kolay olacak ve hızlı kilo verme yaşayacaksınız.

Su aynı zamanda müthiş detoks yapar. Vücudunuzda bulunan ödemi atmanıza, şişkinliklerin inmesine yardımcı olur. Böbreklerinizi, bağırsaklarınız ve midenizi temizler.

  • Spor-Egzersiz Yapmak

Spor yapmak da tüm uzmanların birleştiği ortak bir sağlıklı yaşam bileşeni. Ağır egzersizler, halter kaldırma, koşmak değildir spor yapmak. Yürüyüş yapmak en baba sporlardandır. Haftada üç gün yapacağınız spor, gözeneklerini açacak, yağ yakmanızı sağlayacak, bedeninizi kaç yaşta olursanız olun formda tutacaktır.

Spor yapan insanların, diğer insanlara göre daha uzun ömür oldukları, daha sağlıklı yaşadıkları su götürmez bir gerçektir.

  • Düzenli Uyumak

Düzenli uyku, sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazlar arasındadır. Düzenli bir uyku düzenli bir hayat için önemlidir. Neden mi? Günde 6 ila 8 saat arası uyuyan bir insanı düşünelim. Şu sürekli yakındığımız göz altı morlukları, göz altı torbaları bile olmaz o kişide. Sabahları zinde uyanır, alarma ihtiyacı olmaz bizler gibi. Ayrıca biyolojik saati oturmuş olur ve hayat boyu uykusuzluk gibi bir sıkıntı çekmez.

Uyku sırasında vücutta yer alan tüm organlar dinlenir. Bu organlardan dinlenmesi gereken iki önemli organ kalp ve beyindir. Bunun yanında mideniz, bağırsaklarınız da dinlenerek daha iyi çalışmaya başlar. Sindirim, boşaltım ve sinir sisteminiz düzgün çalışmaya başlar ve sağlıklı bir hayata merhaba demiş olursunuz.

  • Alkol Sigara Yasak

Düşünsenize sağlıklı besleniyorsunuz, bol su içiyorsunuz, düzenli uyuyorsunuz ve düzenli bir şekilde spor ya da egzersiz yapıyorsunuz ama alkol ve sigara tüketiyorsunuz. Kusura bakmayın ama hiç bir mantığı kaldı sağlık hayatın. Alkol arada bir alındığı takdirde sıkıntı yaratmayacaktır ama sigaranın bağımlılık yaptığı düşünüldüğünde tek tük bile içilmemelidir. Sigara akciğerlere zarar verir, sindirim sisteminizi ve sinir sisteminizi yıpratır. 

Alkolün aşırı tüketilmesi zaten söz konusu bile olmamalı. Ama arada bir bir kadeh şarabın kan yapacağı, vücut ısısını dengeleyeceği uzmanlar tarafından söyleniyor.

Hayat boyu prensip edinin ve hiçbir şeyi aşırıya kaçırmayın.