Sebzeli Meyveli Detoks Diyeti

  • 1 Star
    Loading...

sebze ve meyve diyeti

Günümüz yiyecekleri hormonlu, GDO’ lu, yapay, içinde zararlı maddeler içeren yiyecekler olduğundan vücudunuza farklı zararları olmaktadır ve vücudunuzun bazı bölümlerinde zararlı ve gereksiz maddeler birikmektedir. Bu zararlı ve gereksiz maddeler vücudunuzda birikirse ne olur? Vücut bu gereksiz maddeleri temizlemek için, yağma yakma, enerji üretme gibi işlemlerini bırakır ve bundan dolayı kilo almanız hızlanır, enerjiniz düşer, hastalığa açık hale gelirsiniz. Ama biz detoks yaparak vücudun gereksiz maddeleri atmasını hızlandırarak, vücuda yardım edeceğiz ve sağlığımızı koruyacağız.

Sebze ve meyve yemek, bol sıvı içmek detoksun olmazsa olmazıdır zaten. Bu diyetle sizleri sebze, meyveyi ve sıvıları öğünlere nasıl yayacağınızı göstereceğiz. Yani oturup bir kilo meyve yerseniz detoks olmaz demek istiyoruz. Bu diyeti 1 hafta uyguladığınız taktirde vücudunuz detoks olacak ve asli işlemlerini daha rahat yapacaktır. Çok kilo verirsiniz demiyoruz, bu diyetin bir zararı var demiyoruz ama sağlığınız yerine gelecek diyoruz, bundan sonra sağlıklı bir diyet yaparsanız çok hızlı ve alıcı kilo vereceksiniz diyoruz.

Şimdi sizlerle öğünleri ve meyve-sebzelerin ve sıvıların nasıl öğünlere paylaştırıldığını anlatacağız.

Sebzeli Meyveli Detoks Diyeti Öğünleri

Kahvaltı

Sabah kalkınca kahvaltıdan en az yarım saat önce 1,5 su bardağı ılık suyu içerek güne başlıyoruz. Mümkünse sabah yürüyüşü mükemmel olur mümkün değilse yapacak bir şey yok. Kahvaltıda muz, yeşil elma, portakal, kivi ve limonu kabuksuz bir şekilde katı meyve sıkacağına atıyoruz ve sizi canavar gibi yapacak meyve suyunu hazırlıyoruz. Yanında az yağsız peynir ve 4-5 adet zeytin, 1 adet haşlanmış yumurta, domates, salatık ve 1 dilim tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz.

Öğle Yemeği

Öğle yemeğinden yine yarım saat önce 1,5 su bardağı ılık suyu ihmal etmiyoruz ve ılık suyla beraber bir yeşil elma yiyoruz. Böylece öğle yemeğinde kendinizi pek aç hissetmeyeceksiniz. Lahana, brokoli, havuç, domates içeren bir tabak sebze çorbası içmenizi öneririz. Yanında da sizi güçlü tutacak protein içeren kırmızı et, haşlanmış yumurta, balık ya da tavuktan sadece birini, bir porsiyon olacak şekilde yiyebilirsiniz.

Akşam Yemeği

Akşam yemeği detoksta inanılmaz önem taşımaktadır çünkü akşam yemeğinizde yediğiniz yiyecekler sabaha kadar sizinle beraber olacak. Bu yüzden yemekten yine yarım saat önce bir bardak ılık su ve bir portakal ya da greyfurt tüketiyoruz. Sonrasında sebze çorbası, bol yeşillikli salata, 1 dilim tam buğday ekmeği, bulgur pilavı öneriyoruz. Yanında et yemememizin nedeni aynı zamanda vücudu kilo almaktan korumak ve incelmenizi sağlamaktır. Ama ben sadece detoks yapmak istiyorum diyorsanız bir porsiyon et de yiyebilirsiniz.

Yatmadan önce bir bardak sıcak suya, 1 tatlı kaşığı kestane balı koyuyoruz ve yarım limon sıkıp içiyoruz.

Detoks diyetini 7 gün uygulayan biri olarak hem biraz kilo verdiniz hem de detoks yaptınız. Daha fazla kilo vermek istiyorsanız farklı ve sağlık diyetler içeren, Diyetler kategorisinden bir diyet bulabilirsiniz.