Selülit Fırçalamak Nedir? Nasıl yapılır?

  • 1 Star
    Loading...

Vücudunuzda selülitlere yol açan ve çatlaklardan korunmak için artık gelinen son metod, bazı dış faktörlerden kaynaklı olan savunma hattınızı koruma altına almaktır. Ciltte bulunan önemli bileşenlerin kaybedilmesi sonucunda enflamasyona sebep olan hasarlara izin verildiğinde dokular zayıflar ve selülit oranı hızlı bir şekilde artmaya başlar. Suyu içeride ve hasarı dışarıda tutmak gerektiği için stratum corneum’umuzun canlı ve güçlü olması gerekmektedir.

Stratum corneum’daki var olan hücreler yaşlanmaya başladıkça ve buna bağlı olarak da kuruma yaptıkça ciltte yer alan bariyer fonksiyonunu kaybetmeye başlar. Yaşlanmaya başladıkça da hücrelerin yenilenme hızları yavaşlamaya başlar. Stratum corneum suyu hiç tutmayan hızları yavaşlatmaya başlar. ‘0 yaşına gelindiğinde ve bazı durumlarda daha erken yaşlarda cilde destek vermek gerekir. Bu sebepten dolayı selülit fırçalama en etkili çözüm yolları arasında yer alır.

 

  • Vücut Yenilenir

Bu alanları güçlendirmenin en seçilen ve iyi yolu soyma işlemi yapılmasıdır. Yani yüzeyde oluşan etkisiz ve ölü olan hücrelerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu işlem vücudun yenilerini üretmesi için sinyal verir. Bu sayede cildin yüzey kısmı; etkin, nemli ve genç hücreler ile dolar. Sağlıklı ve parıldayan bir cilde sahip olmak için stratum corneum’un genç hücreler ile dolması gerekmektedir. Soyma işlemleri yapıldığından ölü ve yaşlı hücreler birikerek soluk ve donuk bir cilt rengine neden olur. Vücuttaki selülitler ve yüzde bulunan kırışıklıklar gibi sorunlar oluşmaya başlar.

Soyma işlemi lif tarzı sert bir sünger , doğal kıl ile yapılmış olan fırça veya kayısı tohumu ve jojoba taneleri gibi hassas ama aşındırıcı maddeler içeren hafif temizleyici tarzı şeylerin kullanılması ile gerçekleştirilmesi gerekir. Her iki günde bir kez veya her gün banyonun öncesinde mekanik soyma işlemi yapmak, sadece cildinizi soymak ve kan akışını hızlandırmak için değildir. Ayrıca duş sonrasında selülitlere karşı sürülen her tarz ürünün daha çabuk emilmesini sağlamak adına da gerekli olan yoldur.

  • Selülit Fırçalama Toksinlerin Atılmasına Yardımcı Olur

Çatlak ve selülit problemi olan soyma işlemi kuru cildin fırçalanması işlemidir.Bu işlemin düzenli şekilde yapılması sadece ölü olan hücrelerin ortadan kaldırılması için yaramaz. Ayrıca etki olan bölgede kan akışını arttırır ve lenf sistemin var olan toksinlerin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur. Cildinizi günde bir kere banyo öncesinde selülitlerin fırçalanması gerekmektedir.

Fırçanın doğal kıllardan yapılmış olması önemli bir detaydır. Fırça problemli olan bölgeye kalbe doğru bir kez veya iki kez sürtülmelidir. mesela; popo ve basenden yukarı doğru fırçalama yapılmalıdır. Mide kısmında biraz daha nazik bir şekilde saat yönünde dairesel şekilde fırçalama yapılmalıdır. Selülit fırçalama seansında yapılan duşun sonrasında besleyici, canlandırıcı ve nemlendirici olan vücut kremleri kullanılmalıdır. Selülit fırçalamada etkili olan bir tedavidir.

İlk olarak soyucu bir etki gösterir. İkinci olarak da damarların canlanmasını sağlar. Son olarak da cildin fırçalanması lenf sistemini uyarmaktadır. Toksin ve atık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

  •  Nemlendirici Sabun Kullanın

İnsanların bir çoğu çatlak ve selülit oluşumunu hazırlayacak olan nemsiz bir cilde sahiptir. Düzgün bir nemlendirici  yıpranmış ve kuru cildin yüzeyine uygulandığında dokuların hepsini doldurur. ve güçlendirir. Böylelikle cildin koruyucu olan kılıfına destek vermiş olacaktır. İdeal olan bir nemlendirici anti enflamatuvar ve antioksidan madde içerir.

Selülit tedavisinde kullanılacak olan nemlendiriciler, acı biber ve kırmızıbiber gibi kan akımını destekleyen maddelerde içermelidir. Ayrıca cildin yüzey kısmını yıpratıcı olan malzemeler kullanmak ve fazla temizleme işlemi yaparak kurumlardan kaçınmakta oldukça önemlidir. Olabildiğince cilde nazik ürünler sürmek gerekir. Cildin dokusu tahriş olmuşsa ve kuru ise duş esnasında nemlendirici olan sabunların kullanılması gerekir.