Sirkeli Sos Tarifleri

  • 1 Star
    Loading...

Ne kadar zor değil mi soslu yemeklere alışmışken diyet süresince sos kullanamamak. Madem öyle biz de sizlerin yemeklerde kullanabileceği soslar hazırlayalım dedik. Bu sosların başında da gerek salatalarda gerekse yemeklerde kullanabileceğiniz sirkeli sos tarifleri ile başlamak istedik. Her ne kadar herkesin ağız tadına uymasa sirkenin o mayhoş ve ekşi tadı ile yapılan yemekler bir hayli lezzetli oluyor. Bakalım diyet sos tariflerimizden ilki olan sirkeli sos tarifi nasıl hazırlanır?

Sarımsaklı-Sirkeli Sos

Üç dört adet sarımsağı havanda iyice dövdükten sonra fesleğen yapraklarını ilave edip biraz daha sarımsaklarla beraber dövüyoruz. Ardından bir kaba alıp üzerine bir tatlı kaşığı kadar sade hardal ilave edin. En son olarak da elma ya da üzüm sirkesinden yaklaşık 3-4 kaşık ilave edin ve ezerek karıştırın. Sarımsaklı sirkeli sosunuz hazır. Özelliklere salatalara çok yakışacağından emin olabilirsiniz.

Yağlı-Sirkeli Sos

Yine bir tatlı kaşığı hardalla tabi seviyorsanız beş kaşık sirkeyi bir kaba alın ve karıştırın. Ardından karışımın içine bir tutam karabiber ve 1 kaşık zeytinyağı ilave dip karıştırın. Bu müthiş sos da hem salatalarla beraber hem de sebzelerle beraber müthiş gider.

Sirkeli soslar sirkeyi sevenler için vazgeçilmezdir tabi. Sirkeyi seviyor ve diyet yapıyorsanız rahat rahat kullanabilirsiniz. Ayrıca dukan diyeti sıkı diyet programlarında bile rahatça kullanabileceğiniz bu sosları evde yapabiliyor olmak da bir hayli eğlenceli. Dukan evresinin atak evresi hariç her evresinde, diğer diyetlerde salatalarda kullanılabilir.