Soğuklar, Sıcaklar ve Cildiniz

  • 1 Star
    Loading...

kuruluk 1

Soğuklar, sıcaklar deyince aklınıza hemen yaz, kış gelmesin. Ortamın soğukluğu, sıcaklığı bile yani ani sıcaklık değişikliği bile cilt üzerinde olumlu olumsuz etkilere sahiptir. Örneğin iş yerinizde bir kış akşamı kalorifer dibinde oturuyorsunuz ve mesai bitiminde dolmuş beklemek için çıkıyorsunuz. Yani çok sıcak bir ortamdan, buz gibi bir kış akşamına aniden çıktınız. Dolmuş bekleme süresi zarfında (kısa bir süre bile olsa), yüz deriniz sıcak ortamda yumuşacıkken, ani soğukla karşılaşınca anormal bir şekilde gerginleşecektir. Tekrar sıcak dolmuşa bindiğinizde yüzünüzün zaten karıncalanarak yumuşadığını hissedeceksiniz. Bu kadar ani değişimler cildinize yüksek miktarda zarar verecek, yüzünüzde, ellerinizde çatlaklara, sarkmalara, kızarmalara sebep olacaktır.

Ani sıcaklık değişimini yaşamamak için atkı, bere, eldiven kullanabilirsiniz ya da yüzünüze bitkisel koruyucular sürebilirsiniz.

Çok sıcakta cildiniz kuruyacağı gibi çok soğukta da kuruyacağını ve rüzgarın da cilt kurumasının tuzu biberi unutmayınız ve önlemlerinizi alınız.