Şok Diyetler Ve Zararları

  • 1 Star
    Loading...

Kilo vermek kolay bir süreç değildir. Bu sürecin kolay olmamasının başlıca sebebi uzun sürmesidir. Fakat birçok kadın bunu ciddiye almamakta ve şok diyetlere yönelmektedir. Şok diyetler 2 ya da 3 gün boyunca sürekli aynı besinler ile beslenilen ve düşük kalori miktarına sahip olan diyetlerdir. Bu diyetlerde verileceği iddia edilen kilolar kişinin 2 hafta içerisinde vermesi gereken miktarlar ile aynıdır. Bu kadar kısa sürede bu kadar yüksek miktarlarda kilo verilmesi vücudun tüm dengesini bozacaktır. Bunun yanı sıra 3 gün boyunca hep aynı besinler ile beslenilmesi vücudun ihtiyaç duyduğu yağı, proteini ve karbonhidratı alamamasına ve buna bağlı olarak kas ve su kaybetmesine neden olacaktır. Bu sebeple hurma, patates ya da yoğurt diyeti tarzı tek besin odaklı şok diyetlerden uzak durulmalı ve dengeli beslenmeye devam edilmelidir.

Şok diyet yapmanın vücuda olan zararları

Şok diyet adı üstünde vücudun az besin alarak şoka sokulması temeline dayanmaktadır. Şoka giren vücudun tartıda az görülmesi gayet normaldir. Giden kiloların yarsından fazlası kas ve sudur. Bu sebeple verilen tüm kilolar kısa sürede geri gelecektir. Şok diyet yapmanın daha birçok zararı bulunmaktadır. Bunlardan ilki metabolizma hızı ile alakalıdır. Şok diyet esnasında vücudun ihtiyaç duyduğu kaloriden çok daha azını alınması o süreç için metabolizma hızının yavaşlamasına yol açacaktır. Metabolizma hızı yavaşladığında hemen eski haline gelebilecek bir şey değildir. Bu sebeple şok diyet sonrası yapılan diğer sağlıklı diyetlerin etkili olma olasılığı da azalacaktır. Şok diyet yapmanın bir diğer zararı ise yağ ve kas kütlesi ile alakalıdır. Şok diyet sonrası verilen kiloların birçoğu kastır. Bu vücuttaki yağ oranının artmasına yol açacaktır. Yağlı ve az kiloda olan bir vücut, kaslı ve fazla kiloda olan bir vücuda oranla daha kilolu ve geniş görünecektir. Bu sebeple kas oranın arttırılmaya çalışılması çok daha doğru olacaktır.

Yavaş yavaş kilo vermenin önemi

Yavaş yavaş kilo verildiğinde şok diyetlerde yaşanan olumsuz durumlar yaşanmayacaktır. Her hafta en fazla 1 kilo verilmesi idealdir. Böylece verilen kilo yağdan olacaktır. Yavaş ve sağlıklı kilo verildiğinde şok diyetlerde oluşabilen saç dökülmesi, enerji kaybı ya da tırnak kırılmaları gibi olumsuz problemlerde oluşmayacaktır. Bu sebeple bir diyetisyen yardımı ile günlük alınması gereken kalori miktarı belirlenmeli ve oluşturulan diyet listesine düzenli olarak uyulmalıdır.