Sporcu Çocuk Diyeti

  • 1 Star
    Loading...

Çocuğunuz sporu seviyorsa beslenmesine dikkat etmeli, gerektiğinde diyet programı uygulamalı, yaptığı spora göre vitamin ve mineralleri almayı ihmal etmemelidir. Bu yüzden de sporcu çocuklara özel bir sporcu çocuk diyeti yazısı hazırladık.

Sporcu çocukların en çok dikkat ermesi gereken unsur su içilmeden spor yapılmayacağıdır. Spor yapan çocuk sürekli terleyerek vücudundaki sıvıyı dışarı atacağından su tüketimi oldukça önemlidir. Sporcu çocukların günde en az 3-4 litre su içmeleri gerekmektedir.

Sporcu çocuklarınız yaptığı spora göre enerji harcayacaktır. Örneğin yüzme yapan çocuğun enerji ihtiyacı masa tenisi oynayan çocuğa nazaran daha fazla olacaktır. Enerji tüketimini göze alarak sporcu çocuklarınıza günde en az 5 öğün yemek yedirmeniz gerekir. Bu öğünleri kahvaltı, ara öğün, öğlen yemeği, ara öğün ve akşam yemeği olarak sıralasak yanlış olmaz. Ara öğünler genelde meyve, sebze ve kuru yemiş ağırlıklı geçerse çocuğunuzun enerjisine enerji katılacaktır adeta.

Bütün öğünler önemlidir fakat kahvaltı günün geriye kalanında en etkili öğün olacaktır. Bu yüzden kahvaltıda alınması gereken vitamin, mineral, karbonhidrat, yağ ve protein dengesini ayarlamanız antrenman öncesinde önem arz edecektir. Kahvaltıda süt, yumurta, peynir gibi protein içerikli besinlerin yanında vitamin içerikli meyve ve sebzeler de tüketilebilir. Besin çeşitliliği her öğünde çocuklar için oldukça önemlidir.

Eğer çocuğunuz müsabakalara hazırlanıyorsa ve kısa süre sonra müsabakası varsa öğünlerindeki protein ve vitamin miktarını artırabilir, karbonhidrat ve yağ miktarını azaltabilirsiniz. Bunun için de genel diyetlerden ziyade özel, diyetisyen ya da uzman destekli çocuk diyetlerine başvurmanızı öneririz.

Çocuğunuzun spor yapmak için daha güçlü bir vücuda sahip olması gerekmektedir ve bundan dolayı kemik yapısı çok önemlidir. Kemiklerin güçlenmesi ve büyümesi için çocuğunuza süt ve süt ürünlerini, kalsiyum içeren yiyecek ve içecekleri, proteinleri öğünlerde vermeyi ihmal etmeyin. Protein içerikli besinler süt, yumurta, et ürünleri, peynir gibi ürünlerken kemik ve kas gelişiminde oldukça önemli yiyeceklerdir.

Sporcu çocukların kesinlikle alması gerekir diye düşündüğümüz gıdaları, günde en az 2-3 bardak süt ya da ayran, en az bir öğünde et, balık, tavuk üçlüsünden biri, her gün bol sebze ve meyve ve normal miktarda karbonhidratlı yiyecekler olarak sıralayabiliriz.