Taş gibi Taş Devri Diyeti (Paleo Diyeti)

  • 1 Star
    Loading...

Şu ana kadar çizgi film olan flinstones yani taş devri izlemeyen yoktur heralde. Çizgi filminde Fred Çakmaktaş’ın nasıl beslendiğini düşünerek başlayabilirsiniz taş devri diyetine. Sürekli koca koca biftekler tüketen çakmaktaşın biraz göbeği vardı ama sizde o göbek de olmayacak bu diyetle.

Paleo diyeti
Şimdi gelelim gerçek hayattaki taş devrine. Herkesin elinde mızrak, yiyebilecek bir şeyler arıyor. Doğada gezinen, organik beslenen hayvanları avlayıp tüketiyorlar. Ya biz ne yapıyoruz? Çiftlikte hareket bile etmeden yaşayan, tohumu önüne gelen, yirmi beş-otuz günde tavuk olan canlıyı tüketiyoruz. Mantıklı olarak düşündüğünüzde bir insan 3 yılda 20 yaşına gelse insan olur mu? Bence olmaz. Pekala tavuğu neden tavuk diye yiyoruz? Taş devrinde tavuk da, inek de, geyik de dolaşırdı, doğada büyürdü. Bunlar için dünyanın en organik etleri diyebiliriz. Balık çiftliklerinde yapay yemlerle büyüyen balıklara ne demeli? O yem var mı doğada?

890
Neyse sadede gelelim, paleo diyeti mantık olarak taş devrinde yaşıyormuşsun gibi beslen mantığına dayanıyor. Yani sadece organik olduğundan emin olduğun yemekleri yeme üzerine kurulmuştur bu diyet. Günümüzün organik diye satılan ürünlerinden bahsetmiyoruz. Burada organik diye bahsettiğimiz gerçekten doğada kendi ortamında yetişen sebzeler, aynı şekilde doğada büyüyen ya da köyde fabrikalardan, egzoz dumanından uzak olarak büyüyen hayvanlardır. Pekala bir düşünelim hangi köyde araba yoktur? Böyle birşeye ihtimal veriyor musunuz? Bu yüzden bunlara da dayanarak yiyecek seçiminde oldukça hassas olmanız gerekiyor.

Taş devri diyeti
Taş devri diyeti bize neleri kesinlikle yemeyin diyor?
İşlenmiş gıda da neymiş? Taş devri diyoruz taş devri 😉 Hepsini çıkarın buzdolabınızdan.
Fabrika üretimi olan yağlar, etler, balıklar, içecekler hepsi yasak.
Şeker filan zaten aklınızdan bile geçmemiştir heralde.
Mevsiminde olmayan hiçbir meyve sebzeyi evinizin kapısımdan sokmayın. Koklayın alırken meyveyi, sebzeyi. Kokmayan meyve sebze almayın.
Köy yumurtası dışında yumurta, evde yaptığınızdan başka ekmek almayın.
Şimdi de sizlerle örnek bir paleo diyeti listesi paylaşalım:

Taş devrinden bir kahvaltı örneği

Doğal olduğundan emin olduğumuz zeytin, tavuk ya da bıldırcın yumurtası, çay (eğer şekersiz içemiyorsanız içine bir miktar bal koyun), taze mevsiminde olan yeşillikler, sebzeler, meyveler, peynir, süt, yoğurt, ev yapımı diğer kahvaltılık ürünlerini tüketebilirsiniz.

Taş devrinden öğle ya da akşam yemeği örnekleri

Organikliğinden şüphe duymadığınız kırmızı et, balık, tavuk etinin mümkünse ızgara ya da haşlanmış hali. Yine bulunduğunuz dönemin sebze ve meyvelerini tüketebilirsiniz. Ayrıca doğallığından emin olduğunuz unla evde yapabileceğiniz ekmeği de tüketebilirsiniz tabi aşırıya kaçmadan.