şişli vip bayan

Topuklu Ayakkabı Modasının Çıkışı

  • 1 Star
    Loading...

Zengin, fakir tüm kadınların vazgeçemediği topuklu ayakkabı tutkunluğunun sebebi nedir? Bu tutku çok eski zamanlara dayanıyor. İlk zamanlarda insanlar hava koşullarından korunmak için ayakkabı giyerken zaman içinde ayakkabı kıyafetlerimizi tamamlayan hatta daha zarif gösteren bir aksesuar olmuştur.

topuklu ayakkabı modası

Hangimiz küçük bir çocukken annemizin topuklu ayakkabılarını gizlice giyip zor da olsa yürümeye çalışmadı ki. Peki, biz kadınların vazgeçemediği her rengi ve modeliyle dolaplarımızı süsleyen, zarafeti simgeleyen topuklu ayakkabılar ne zaman ortaya çıkmıştır? Uzmanlara göre Mısırlı çiftçiler toprağa batmamak için sandaletlerin altına topuk takmışlar, at süren erkekler eyerin üstünde rahat durabilmek için topuklu ayakkabı kullanmışlardır. Önceleri hayatı kolaylaştırmak için kullanılan topuklu ayakkabı 17.  yy ’da kadınlar arasında yaygınlaşmaya başlamıştır. Hatta o zamanlarda kadınlar ancak bir değnek yardımıyla yürüyebilecekleri kadar yüksek ve ince topuklu ayakkabılar giyiyorlardı. Bu durum geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunlarına yol açıyordu. Ancak kadınlar yine de topuklu ayakkabılardan vazgeçmiyordu. Zamanla ayakkabıların topuklarının boyları kısaldı. Hatta elli yıl kadar kadınlar sadece topuksuz ayakkabılar giydi. Ancak bu duruma fazla dayanamadılar ve kadınlar için yürümesi daha rahat, kullanışlı ayakkabılar üretildi.

topuklu ayakkabı modelleri

Günümüzde uzmanlar topuklu ayakkabının ayak ve iskelet sağlımız için çok zararlı olduğunu savunuyorlar ancak bu ayakkabıların bacakları narin ve çekici gösterdiği de yadsınamayacak bir gerçek. Ayakkabı üreticileri de bu durumun farkındalar elbette. Daha rahat, kalın topuklu, platform topuklu ayakkabılar bu sezonda da karşımıza çıkıyor. Sağlığını düşünen ancak şıklıktan da ödün vermek istemeyen bayanlar için küçük topuklu ancak rengiyle, modeliyle çarpıcılık yaratan modeller de kullanışlı. Gideceğimiz mekâna, giyeceğimiz kıyafete göre ayakkabı seçebiliyoruz artık. İş hayatında, sporda, bir davete giderken her yerde giyebileceğimiz farklı modeller var artık karşımızda. Tercih ise bize kalmış. Ben spor ayakkabının bile topuklusunu tercih edenlerdenim. Şıklığımdan ödün vermiyorum. Tabi ki bunu yaparken alacağım ayakkabının kalitesine ve rahatlığına da önem veriyorum. “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim.” ilkesini savunuyorum. Peki ya siz? Kalitesiz, ayak sağlığınızı bozan, rahatsız, çabuk yıpranan ayakkabıları mı yoksa kaliteli, rahat, uzun yıllar kullanabileceğiniz ayakkabıları mı tercih ediyorsunuz? Karar elbette ki sizin.