Tüp Bebek Tedavisi – Aşılama İlişkisi

  • 1 Star
    Loading...

tup bebek

Aşılama tedavisiyle tüp bebek tedavisinin aslında bir ilişkisi bulunmamasına rağmen sıkça bu soruyla karşılaştığımız için size bu konuda bilgi vermek istedik. Aşılama tedavisi de, tüp bebek tedavisi de normal yollarla bebek sahibi olamayan ya da kısır çiftlerin başvurduğu yollardandır. Aşılama tedavisi erkeğin sperm üretmesinde sıkıntı yaşanıyorsa, spermler yeteri kadar hareketli değilse ya da kadının içinde spermler canlılığını kaybediyorsa uygulanan bir bebek yapma tedavisidir. Kadında aşılama yönetimini kullanılabilmesi için en az bir yumurtalık tüpünün bulunması ve bu yumurta tüpünde bir hasar, tıkanıklık olmaması gerekmektedir.  Her kısır çifte uygulanacak bir metot değildir yani.

Aşılama tedavisi 2-3 kere uygulanmasına rağmen başarılı olunamadıysa, daha ileri teknoloji gerektiren, daha masraflı tedavilere başvurmak gerekmektedir. İşte burada devreye tüp bebek tedavisi de alternatif olarak girmektedir. Yani aşılama tedavisi de tüp bebek tedavisi gibi kısır ebeveyn adaylarına uygulanan bir metottur.

Tüp bebek tedavisinde aşılama diye bir şey söz konusu değildir. Tüp bebek tedavisinin aşamaları yumurtalıkların hormonlarla uyarılması, yumurtaların toplanması, döllenme ve embriyonun ana rahmine yerleştirilmesinden ibarettir.