Tüp Bebek Tedavisi- Tiroid İlişkisi

  • 1 Star
    Loading...

tiroid

Tiroid hastalığı çağımızın hastalıkları arasında son 4 senedir girmeyi başarmış olan, sağlıksız beslenmeden, fazla tuz tüketiminden, hazır gıdalar içindeki kimyasallardan meydana gelen yüksek olması hipertiroid, az olması ise hipotiroid olarak adlandırılan hastalıktır.

Tiroidin fazla ya da eksik salgılanması sonucu östrojen gibi diğer hormonlarında etkilenebileceğini düşününce, normal gebelik süresince kadınlar tiroid kaynaklı bazı gebelik sorunları yaşayabilmektedir.

Fakat tüp bebek tedavisinde tiroidin fazla ya da az salgılanması yumurtalıkların hormonlarla uyarılması safhasını etkileyebilecek de olsa, uyarılma işlemi hormon işlevi gören ilaçlarla yapıldığından tedaviye olumsuz bir etkisi görülmeyecektir. Yalnız tam aksini düşünürsek yani tüp bebek tedavisi tiroidi olumsuz etkiler mi sorusunun cevabı , evet etkileyecektir olacaktır. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar tiroid hormonunun az ya da fazla salgılanmasına yani hipo ya da hipertiroid gibi sorunların çıkmasına sebep olabilir.

Hipotiroid tiroid bezinin çalışmaması sonucu ortaya çıkan, hipertiroid ise tiroid bezinin fazla çalışması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Gebelik olsa da olmasa da zaten kontrolü yapılması gereken, gerekirse ilaç kullanılması gereken hastalıklardır. Hamilelik sürecinde ise hipertiroid ya da hipotiroid hastalarına tavsiyemiz kesinlikle doktor kontrolünü bırakmamaları yönündedir. Doktorunuz gerek görürse bebeğinizin zarar görmemesi için ilaç da verebilir. Bu konuda doktorunuza güveniniz ve tiroid rahatsızlığı için verilen ilacı düzenli olarak kullanınız.