Tüp Bebek Tedavisinde 2.Adım Yumurta Toplama Safhası

  • 1 Star
    Loading...

Yumurta toplama safhası olarak adlandırılan ikinci adımda olgunlaşmış ve çatlamış olan yumurtalığın içindeki yumurta hücreleri alınarak, yumurta sayılarının ve durumlarının gebeliğe uygun olup olmadığını öğrenmek için laboratuvar testine götürür. Laboratuvar ortamında eğer bu yumurtaların sağlıklı yumurtalar olduğuna kanaat getirilirse sonraki işlem olan döllenme safhasına devam edilir. Zaten doğru olan, olması gereken sıra bu şekildedir. Fakat vücuttan vücuda, tedaviden tedaviye oldukça değişkenlik gösterir bu aşamaların sırası. Nedeni herkesin vücudunun tedaviye vereceği tepkinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden sakın aklınıza yanlış birşey gelmesin ve tüp bebek denemelerine ara vermeyin.

Aksi bir durumda yani uygun yumurta bulunamaması halinde ilk safha olan yumurtalıkların hormonla uyarılması aşaması aradan bir iki ay kadar süre geçtikten sonra tekrar uygulanır. Burada tekrar deneme yapılması için bir iki ay süre beklenilmesinin sebeplerinden biri tekrar bazı testler yapmak için yani yumurtaların neden sağlıksız olduğunu anlamak için zamana ihtiyaç olmasıdır. Bir diğer neden ise yumurtanın ve vücudun dinlenmesini sağlamak, hormon seviyesinin normal seviyesine dönmesini beklemektir. Yani aslında doktorunuzun acele etmeme sebebi sabrınızı test etmek değil, daha doğru sonuçlar almak için doğru kararlar vermek ve vücudunuzun düzenini tekrar sağlamasını beklemektir.

yumurta toplama tüp bebek

Yumurtalar sağlamsa, sağlıklıysa ve döllenme için uygunsa zaten bir sıkıntı yok demektir. Sağlıklı ve sağlam yumurtalar olması dışında aynı zamanda, yumurtalar yeterli olgunlukta ve sayıda ise artık erkek spermi ve yumurtanın birleşme safhası olan tüp bebek safhalarından üçüncü safha olan döllenme-birleşme safhasına geçilir.