Tüp Bebek Tedavisinde Çoğul Gebeliğin Riskleri

  • 1 Star
    Loading...

çoğul gebelik

Tüp bebek tedavisinde de normal gebelikte olduğu gibi ikiz, üçüz doğurma yani çoğul gebelik söz konusu olabilmekte, çoğul gebelikte de bir takım riskler oluşabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde fazla kaliteli embriyo transferi gerçekleştirilmesiyle bu embriyolardan da birden fazla çocuk olabilme ihtimali bulunmaktadır.

Çoğul gebeliğin nesi risk diye düşünebilir hatta biri erkek biri kız olan beraber büyüyecek ikizler istiyor olabilirsiniz. Çoğul gebelik kendi başına bir risk değildir zaten çoğul gebeliğin oluşturabileceği bazı risklerdir.

Bu riskleri diyabet hastalığı, erken doğum oranının artması, kan basıncının aşırı yükselmesi sonucu damarlarda hasar oluşması, kanamalar, kızarıklıklar ve ağrılar olarak sıralayabiliriz. Bu durumlardan herhangi biri olması durumunda kesinlikle doktorunuza başvurunuz. Gerçi bu faktörlerden biri belirmese bile çoğul gebelik yaşıyorsanız, doktorunuza olan kontrollerinizi biraz daha sıkı tutmanızı tavsiye ediyoruz.

Çoğul gebelik istemeyen ebeveyn adayları tüp bebek tedavisi öncesinde doktora kesinlikle bunu belirtmelidir ve doktor, buna göre embriyo transferi sırasında embriyo sayısına dikkat edecektir.